Trwa ładowanie...
d4eo2uy

Rostowski: wkrótce projekty ustaw dot. konsolidacji finansów

Wkrótce będą gotowe pierwsze projekty ustaw z pakietu związanego z planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - zapowiedział w czwartek minister finansów Jacek Rostowski podczas Forum Bankowego 2010.

d4eo2uy
d4eo2uy

Minister poinformował, że pierwsza ustawa ma wprowadzić tzw. doraźną regułę wydatkową. Ma ona zapewnić, że wydatki nie wynikające z ustaw już uchwalonych i obowiązujących nie będą mogły rosnąć rocznie szybciej niż o jeden pkt proc. powyżej inflacji. Ponadto zostanie wprowadzona docelowa reguła budżetowa, która będzie uzależniać wzrost wydatków m.in. od wzrostu PKB.

Zostanie także przedstawiony projekt ustawy znoszący obowiązek wydawania 1,95 proc. PKB na wojsko. Kolejny projekt ma włączyć nowo przyjętych funkcjonariuszy policji do powszechnego systemu emerytalnego. Czwarty projekt ma ustalić nową bazę dla rent.

Minister wyjaśnił, że ustawy dotyczące emerytur mundurowych i rent dadzą efekty w dalszym terminie. Podobny skutek będzie miało wprowadzenie reguły budżetowej. Ustawa o odpowiedzialności fiskalnej przewidująca wprowadzenie reguły wydatkowej ma dać efekty w krótszym czasie.

Rostowski odniósł się do pytania dziennikarzy o zysk NBP za 2009 r. Według niego powinien on być znaczący. Jednocześnie zapewnił, że każda złotówka z NBP przekazana do budżetu będzie użyta tylko i wyłącznie do obniżenia deficytu budżetowego i długu publicznego Polski po to, "by finanse publiczne były bardziej stabilne, a w przyszłości, by pomóc Polsce uniknąć przekroczenia relacji długu publicznego do PKP na poziomie 55 proc."

d4eo2uy

- Oczywiście, w tym roku to (przekroczenie relacji-PAP) nam w żaden sposób nie grozi - dodał Rostowski. Zaznaczył, że w następnych latach może to być jednak trudne. - Będziemy działać, aby tak się nie stało - powiedział minister finansów. - W sytuacji, w której od przyszłego roku będziemy już stosowali regułę wydatkową, nie ma żadnego niebezpieczeństwa, aby jeden złoty z zysku NBP szedł na dodatkowe wydatki - podkreślił.

Rostowski poinformował, że deficyt sektora finansów publicznych w 2009 r. wyniósł ok. 7 proc. w relacji do PKB. W aktualizacji programu konwergencji przyjęto, że deficyt sektora finansów publicznych w 2009 r. wyniósł 7,2 proc. w relacji do PKB.

d4eo2uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eo2uy