Rosyjski biznesmen uciekł z aresztu domowego. Włosi mieli wysłać go do Stanów Zjednoczonych
Artiom Uss, 40-letni przedsiębiorca i syn gubernatora jednego z rosyjskich regionów, uciekł z aresztu domowego we Włoszech. Oczekiwał na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych - podały w czwartek włoskie media. Teraz karabinierzy próbują go odnaleźć.
23.03.2023 | aktual.: 23.03.2023 21:04
Artiom Uss, który przebywał w areszcie domowym w okolicach Mediolanu, zdjął elektroniczną bransoletkę, nałożoną mu w ramach nadzoru i przepadł. Biznesmen jest synem gubernatora Kraju Krasnojarskiego Aleksandra Ussa. W październiku 2022 roku został zatrzymany na mediolańskim lotnisku na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania.
Czekał na ekstradycję do Stanów
Następnie trafił do aresztu domowego, gdzie oczekiwał na rozstrzygnięcie sprawy wniosku o ekstradycję do USA. Stany Zjednoczone zarzucają mu m.in. złamanie embarga poprzez przemyt ropy z Wenezueli do Rosji i Chin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
We wtorek włoski sąd apelacyjny zgodził się na jego przekazanie do USA. Utrzymał stawiane przedsiębiorcy przez amerykańskie władze zarzuty, wśród których jest łamanie sankcji i oszustwa bankowe. Nie uznał natomiast zarzutu przemytu amerykańskich technologii wojskowych do Rosji i prania pieniędzy. Obrońcy biznesmena zapewniają od początku, że Uss jest niewinny i zwrócili się o przekazanie ich klienta do Rosji.
Z kolei Moskwa też chciała od Włochów przekazania biznesmena. Rosyjski wniosek o ekstradycję napłynął w listopadzie 2022 roku w związku z zarzutem prania pieniędzy.
Presja na Moskwę ma znaczenie
We wtorek, w wystąpieniu w parlamencie w Rzymie przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem Unii Europejskiej, premier Włoch Giorgia Meloni oświadczyła, że "niezbędna jest jedność UE w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę".
Potwierdziła poparcie dla Ukrainy, której naród - jak mówiła w Senacie - "broni także wartości wolności i demokracji, na których zbudowana jest nasza cywilizacja i same cele prawa międzynarodowego". - Bez niego siłę prawa zamienimy na prawo silniejszego - ostrzegła.
- W wymiarze geopolitycznym i dyplomatycznym fundamentalne znaczenie ma presja na Moskwę, by zapewnić poszanowanie prawa międzynarodowego i, co więcej, stworzyć warunki dla drogi negocjacji w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju - dodała.