Rosyjski biznesmen uciekł z aresztu domowego. Włosi mieli wysłać go do Stanów Zjednoczonych

Artiom Uss, 40-letni przedsiębiorca i syn gubernatora jednego z rosyjskich regionów, uciekł z aresztu domowego we Włoszech. Oczekiwał na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych - podały w czwartek włoskie media. Teraz karabinierzy próbują go odnaleźć.

Rosyjski biznesmen Artiom Uss uciekł z aresztu domowego. Teraz szukają go karabinierzy
Rosyjski biznesmen Artiom Uss uciekł z aresztu domowego. Teraz szukają go karabinierzy
Źródło zdjęć: © Getty Images | KONTROLAB
oprac. TOS

Artiom Uss, który przebywał w areszcie domowym w okolicach Mediolanu, zdjął elektroniczną bransoletkę, nałożoną mu w ramach nadzoru i przepadł. Biznesmen jest synem gubernatora Kraju Krasnojarskiego Aleksandra Ussa. W październiku 2022 roku został zatrzymany na mediolańskim lotnisku na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania.

Czekał na ekstradycję do Stanów

Następnie trafił do aresztu domowego, gdzie oczekiwał na rozstrzygnięcie sprawy wniosku o ekstradycję do USA. Stany Zjednoczone zarzucają mu m.in. złamanie embarga poprzez przemyt ropy z Wenezueli do Rosji i Chin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ważny sygnał z Rosji. "Zdali sobie sprawę, że te decyzje będą miały dalekosiężne konsekwencje"

We wtorek włoski sąd apelacyjny zgodził się na jego przekazanie do USA. Utrzymał stawiane przedsiębiorcy przez amerykańskie władze zarzuty, wśród których jest łamanie sankcji i oszustwa bankowe. Nie uznał natomiast zarzutu przemytu amerykańskich technologii wojskowych do Rosji i prania pieniędzy. Obrońcy biznesmena zapewniają od początku, że Uss jest niewinny i zwrócili się o przekazanie ich klienta do Rosji.

Z kolei Moskwa też chciała od Włochów przekazania biznesmena. Rosyjski wniosek o ekstradycję napłynął w listopadzie 2022 roku w związku z zarzutem prania pieniędzy.

Presja na Moskwę ma znaczenie

We wtorek, w wystąpieniu w parlamencie w Rzymie przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem Unii Europejskiej, premier Włoch Giorgia Meloni oświadczyła, że "niezbędna jest jedność UE w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę".

Potwierdziła poparcie dla Ukrainy, której naród - jak mówiła w Senacie - "broni także wartości wolności i demokracji, na których zbudowana jest nasza cywilizacja i same cele prawa międzynarodowego". - Bez niego siłę prawa zamienimy na prawo silniejszego - ostrzegła.

- W wymiarze geopolitycznym i dyplomatycznym fundamentalne znaczenie ma presja na Moskwę, by zapewnić poszanowanie prawa międzynarodowego i, co więcej, stworzyć warunki dla drogi negocjacji w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju - dodała.

Źródło artykułu:PAP
włochyekstradycjaembargo na ropę naftową

Wybrane dla Ciebie