Trwa ładowanie...
d2zzhrl
24-10-2007 09:28

Równe prawa emerytalne dla kobiet i mężczyzn

Kobiety i mężczyźni powinni mieć równe prawa emerytalne - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

d2zzhrl
d2zzhrl

Pozbawienie mężczyzn prawa do wcześniejszej emerytury w zakresie takim jak kobiety jest niczym nieuzasadnionym pominięciem ustawodawczym o cechach dyskryminujących" - tak Trybunał uzasadnił wyrok. Sprawa dotyczy mężczyzny z 40-letnim stażem pracy, któremu ZUS odmówił emerytury, choć kobieta w tej samej sytuacji nie spotkałaby się z odmową.

Wyrok dotyczy 7 mln pracujących kobiet i 8 mln mężczyzn. Dziś ustawowy wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, mężczyźni muszą pracować do 65. roku. Tego jednak Trybunał nie zakwestionował.
Oburzył się za to na superprzywilej dla kobiet zapisany w art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pozwala on każdej Polce niezależnie od wykonywanego zawodu przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 55 lat i 30 latach pracy.

Mężczyźni takiego prawa nie mają. Poza niektórymi wyjątkami (praca w tzw. szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, np. hutnik, pilot czy nauczyciel) muszą pracować do 65. roku życia. I to zdaniem Trybunału jest "naruszeniem zasady równości oraz dyskryminacją ze względu na płeć".
Trybunał chce to zmienić, tak by prawa kobiet i mężczyzn się zrównały. Będzie tak albo wtedy, gdy kobietom zabierze się superprzywilej, albo gdy wszyscy mężczyźni będą mogli przechodzić na wcześniejszą o pięć lat emeryturę. Oczywiście, z odpowiednim, co najmniej 35-letnim stażem pracy.

Według Jeremiego Mordasewicza z rady nadzorczej ZUS przywileje trzeba ciąć, a nie rozszerzać. - Co roku państwo dopłaca do wcześniejszych emerytur 18 mld zł, żaden system na dłuższą metę tego nie wytrzyma - przestrzega. Zapewnia też, że gdy kolejna grupa osób uzyska przywileje emerytalne, nie będzie komu pracować.

d2zzhrl

Według raportu Instytutu Badań Strukturalnych oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nasz kraj ma jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia. Pracuje u nas zaledwie 52,8 proc. osób w wieku produkcyjnym. Średnia dla krajów starej Unii to 65,2 proc

Zakwestionowany wczoraj przepis straci ważność w ciągu roku od opublikowania go w Dzienniku Ustaw.
Zobacz też:
Brakuje ponad 250 tys. specjalistów
Niebieskie karty dla najzdolniejszych

d2zzhrl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zzhrl