Rusza nabór do pracy w kopalniach JSW
Ponad 1,5 tys. nowych pracowników zatrudni w
tym roku skupiająca pięć kopalń Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
Nabór chętnych rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 5 lutego
i potrwa trzy tygodnie, do 23 lutego.
Pierwsze przyjęcia - jeszcze z ubiegłorocznego naboru - nastąpią w drugiej połowie lutego, następne - sukcesywnie do końca roku, począwszy od pierwszego kwartału.
O zasadach naboru poinformowała rzeczniczka JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer. W ubiegłym roku firma zatrudniła prawie 1,3 tys. osób (zgłosiło się ponad 8,8 tys. chętnych), w tym roku będzie to 1530 osób, niemal tyle, ile osób odejdzie w ciągu roku m.in. na emerytury i inne świadczenia.
Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy dołowi: elektromonterzy, ślusarze, górnicy i pomoc dołowa; pracownicy z wykształceniem wyższym: górnicy, elektrycy, mechanicy, hydraulicy, automatycy, geolodzy i mierniczy oraz osoby posiadające kwalifikacje potrzebne do pracy w zakładach przeróbki mechanicznej węgla na powierzchni.
Największe szanse na zatrudnienie mają osoby w wieku do 35 lat z wykształceniem górniczym i stażem pracy na dole kopalni. Ich przydatność do pracy pod ziemią ocenią psycholodzy w trakcie badań psychotechnicznych, a następnie lekarze. Nie będą rozpatrywane podania osób, które w poprzednich latach skorzystały ze świadczeń Górniczego Pakietu Socjalnego, m.in. odeszły z kopalń biorąc blisko 50-tysięczne odprawy pieniężne.
Nie będą rozpatrywane podania przesłane w ubiegłym roku. Ci, którzy nadal są zainteresowani pracą w kopalniach JSW, powinni to potwierdzić, składając dokumenty ponownie.
JSW to druga spółka węglowa, która ogłosiła zasady tegorocznego naboru pracowników. W poniedziałek zrobiła to już Kompania Węglowa, która w tym roku - po raz pierwszy w swojej czteroletniej historii - przyjmie do pracy ponad tysiąc osób. Na chętnych czeka blisko 600 miejsc, pozostałe zarezerwowano dla absolwentów szkół i uczelni górniczych. Preferowani będą kandydaci, którzy nie ukończyli 30 lat. KW szuka wyłącznie pracowników dołowych.
W sumie wszystkie spółki węglowe zamierzają w tym roku przyjąć do pracy blisko 4,5 tysiąca nowych pracowników, uzupełniając ubytki związane m.in. z odejściami na emerytury. Mimo to łączne zatrudnienie w górnictwie będzie mniejsze niż przed rokiem. Związki zawodowe oceniają, że skala przyjęć jest wciąż zbyt mała. Najwięcej, bo ok. 1,7 tys. nowych pracowników zamierza przyjąć w tym roku Katowicki Holding Węglowy.