Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o obligacjach

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o obligacjach, a także o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Zmiany mają wspierać rozwój rynku długoterminowych nieskarbowych papierów dłużnych.

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o obligacjach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Nowe regulacje mają dotyczyć głównie: emitentów, nabywców obligacji komercyjnych, w szczególności: banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, a także organizatorów emisji, czyli głównie banków.

"Zaproponowano rozwiązania, których celem jest wsparcie rozwoju rynku długoterminowych nieskarbowych papierów dłużnych (obligacje emitowane przede wszystkim przez banki, przedsiębiorstwa niefinansowe oraz samorządy). Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której ich emisja będzie pełnić istotną i uzupełniającą, w stosunku do kredytów bankowych, rolę źródła pozyskania kapitału" - wskazano w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu.

Proponowane zmiany w ustawie zakładają zwiększenie pewności i bezpieczeństwa obrotu przez jednoznaczne rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczących niektórych obowiązujących przepisów, tak, aby uczestnicy rynku mieli pewność, że prawidłowo z nich korzystają.

Podkreślono, ze w planowanych przepisach uwzględniono też nowe zjawiska, jakie pojawiły się na rynku kapitałowym w ciągu ostatnich lat. "Chodzi przede wszystkim o Catalyst. To system autoryzacji i obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi, prowadzony przez GPW w Warszawie oraz BondSpot SA. Stworzenie Catalyst pozytywnie oddziałuje na płynność nieskarbowych papierów dłużnych na rynku wtórnym, a przestrzeganie obowiązków informacyjnych przez emitentów i stała wycena rynkowa dodatkowo sprzyjają stabilności i pewności obrotu. Do projektu zostanie też wprowadzona instytucja zgromadzenia obligatariuszy, jako reprezentacji ogółu uprawnionych z obligacji danej serii wobec emitenta" - napisano w komunikacie.

CIR poinformował też, że w nowych przepisach przewidziano rozszerzenie zakresu instrumentów dostępnych emitentom. "Chodzi o możliwość emisji obligacji wieczystych (nie podlegają wykupowi, a świadczenie emitenta względem obligatariuszy polega na zapłacie odsetek w formie renty wieczystej) i obligacji podporządkowanych (obligacje, z których zobowiązania w przypadku upadłości lub likwidacji emitenta podlegają zaspokojeniu w kolejności wskazanej w warunkach emisji)" - czytamy w komunikacie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)