Rząd szuka formuły realizacji inwestycji w Opolu i możliwości obniżenia jej kosztów
06.06. Warszawa (PAP) - Rząd szuka formuły realizacji inwestycji w budowę bloków w Opolu oraz możliwości obniżenia jej kosztów - poinformował Włodzimierz Karpiński, minister...
06.06. Warszawa (PAP) - Rząd szuka formuły realizacji inwestycji w budowę bloków w Opolu oraz możliwości obniżenia jej kosztów - poinformował Włodzimierz Karpiński, minister skarbu.
"Szukamy formuły do zrealizowania tej inwestycji, bo jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo energetyczne. Jesteśmy na takim etapie, że jest to projekt najszybszy do zrealizowania" - powiedział dziennikarzom Karpiński.
Na pytanie czy PGE będzie realizowało tę inwestycję odpowiedział:
"Współpracujemy z PGE, ale ścieżki pozyskania finasowania i możliwości obniżenia kosztów są dyskutowane".
Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że rządowy zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego potwierdził gotowość do budowy Elektrowni Opole. Po przeanalizowaniu wszystkich danych uznano, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była realizowana.
PGE na początku kwietnia informowała o rezygnacji z inwestycji w budowę nowych bloków w Elektrowni Opole opalanych węglem kamiennym. W opinii spółki, zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji dla PGE.
W połowie maja Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki informował, że resort jest przekonany, że inwestycja w nowe bloki w Elektrowni Opole będzie realizowana, a resort nie wyklucza wsparcia Państwa dla tego projektu. Pytany wówczas, czy inwestycja mogłaby być kontynuowana przez więcej niż jeden podmiot, odpowiedział: "każdy scenariusz nie jest wykluczony".
W kwietniu wiceminister informował, że rząd rozmawia ze spółkami węglowymi w sprawie ich ewentualnego udziału w budowie bloków w Opolu. Informacje o rozmowach zdementował później prezes JSW.
Inwestycję w Opolu realizować miało konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Konsorcjum zobowiązało się wykonać zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 5) oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 6). Wartość umowy wynosiła netto 9,397 mld zł (11,558 mld zł brutto). (PAP)
pel/ gsu/ osz/