Trwa ładowanie...

Sankcje wobec Rosji. Grodzki: zatrzymać TIR-y jadące przez Polskę do Rosji

- Jestem zdegustowany, że przez Polskę do Rosji i Białorusi jadą TIR-y z towarami objętymi sankcjami i nikt ich nie zatrzymuje - podkreślił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Towary objęte sankcjami nie mają prawa przez Polskę przejeżdżać - dodał. W ciągu doby kolejka ciężarówek oczekujących na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Koroszczynie wydłużyła się z ok. 450 do 800 pojazdów. Trwa tam protest przeciwko transportowi towarów z UE do Rosji i Białorusi.

Jestem zdegustowany brakiem sankcji ze strony naszego rządu - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki Jestem zdegustowany brakiem sankcji ze strony naszego rządu - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki Źródło: east news, fot: Filip Naumienko/REPORTER
d48k35o
d48k35o

W niedzielę rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, które znajduje się w obwodzie lwowskim, w okolicach Jaworowa, ok. 57 km na zachód od Lwowa i 29 km od granicy Ukrainy z Polską. W wyniku rosyjskiego ataku 35 osób zginęło, a 134 zostało rannych.

Grodzki: tylko twarde sankcje są skuteczne

Według Tomasza Grodzkiego atak ten "to był wyraźny sygnał wysłany przez Rosję i to za pomocą swoich sił strategicznych".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Wojna na Ukrainie. W ostrzeliwanej wsi pozostała garstka ludzi. "To nie jest życie"

Marszałek odnosząc się do informacji, że ukraińscy uchodźcy blokują przejścia graniczne Polski z Białorusią, by nie przepuszczać białoruskich i rosyjskich tirów z transportem leków, żywności i części zamiennych dla wojska, powiedział dziennikarzom:

- Jestem zdegustowany brakiem sankcji ze strony naszego rządu. TIR-y jadą tysiącami i wiozą "wojenno-tajne instrumenty". Nikt tego nie kontroluje. Albo sankcje traktujemy poważnie, albo nie - dodał.

Grodzki podkreślił, że "sankcje, jeśli mają być skuteczne, muszą być twarde dla tych, na których są nałożone, ale wymagają też pewnych kosztów na tych, którzy te sankcje nakładają".

d48k35o

- Z tego co wiem możliwości techniczne kontroli granicznej są. Nikt nie mówi o blokadzie żywności czy leków. Natomiast te towary, które są objęte sankcjami, nie mają prawa przez Polskę przejeżdżać. Sprawność państwa w tej materii musi być wykazana - podkreślił marszałek Senatu.

W poniedziałek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, że Polska oczekuje od UE zamknięcia transportu kołowego do Rosji i na Białoruś.

Grodzki przyznał, że "fala uchodźców, z którą się spotykamy jest gigantyczna i można oczekiwać, że ona się szybko nie skończy". - Wszyscy, włącznie z Unią Europejską, musimy podjąć maksymalne wysiłki, dotyczące relokacji tych uchodźców - powiedział.

d48k35o

Apel o aktywność rządu

W ocenie marszałka aktywny być powinien przede wszystkim rząd, aby ulżyć samorządom, organizacjom pozarządowym i wszystkim, którzy pomagają uchodźcom.

- Postawa narodu polskiego jest wspaniała, natomiast pewna inercja rządu jest zadziwiająca - zaznaczył Grodzki.

- Jeśli idzie na przykład o uczniów, przedszkolaków, musimy pomyśleć o zielonych szkołach, wykorzystać puste ośrodki. Wśród rodziców tych ukraińskich dzieci jest sporo nauczycieli, to są dzieci dotknięte traumą wojny, musimy o nie dać ze szczególną troską - mówił marszałek Senatu.

d48k35o

Protest na granicy. 800 tirów w kolejce

W ciągu doby kolejka ciężarówek oczekujących na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Koroszczynie wydłużyła się z ok. 450 do 800 pojazdów. Przed przejściem trwa protest przeciwko transportowi towarów z Unii Europejskiej do Rosji i Białorusi.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował w poniedziałek PAP, że na wyjeździe z Polski na Białoruś funkcjonariusze odprawili w ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany 160 pojazdów ciężarowych, na przekroczenie graniczy czeka ok. 800, a czas oczekiwania wynosi ok. 27 godzin.

d48k35o

- Na wjeździe z Białorusi do Polski odprawiono 178 pojazdów, według danych strony białoruskiej po białoruskiej stronie oczekuje ok. 650 ciężarówek, a czas oczekiwania wynosi ok. 40 godzin – podał Deruś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d48k35o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d48k35o