Trwa ładowanie...
d3ckrub
podatki
12-03-2010 12:40

Senat poparł nowelę ustawy o PIT i CIT dot. sprzedaży premiowej

Senat większością głosów poprał w piątek nowelizację ustawy o PIT i CIT, która ma umożliwić firmom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową.

d3ckrub
d3ckrub

Zgodnie z generalną zasadą należny VAT nie jest kosztem uzyskania przychodów w podatkach dochodowych (PIT i CIT). Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy podatnik musi odprowadzić należny VAT od czynności, które nie wiążą się z uzyskaniem wynagrodzenia. Chodzi o przypadki przekazania lub zużycia przez podatnika towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy.

Zdaniem autorów noweli - komisji "Przyjazne Państwo", katalog wyjątków powinien objąć także sprzedaż premiową, rozumianą jako przyznawanie klientom nagród rzeczowych w zamian za zakup określonego produktu.

Nowela wprowadza przepis, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodów będzie także podatek należny od nieodpłatnie przekazanych towarów w przypadku, gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług w określonej ilości lub wartości. Taka regulacja ma zwiększyć poczucie sprawiedliwości systemu podatkowego, a skutkiem gospodarczym będzie zwiększenie skłonności przedsiębiorców do stosowania sprzedaży premiowej jako instrumentu zwiększenia sprzedaży.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta.

d3ckrub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ckrub