Skanska otwiera Oddział Kolejowy
Warszawa, 06.04.2016 (ISBnews) - W celu dodatkowego wzmocnienia aktywności w branży kolejowej Skanska utworzyła Oddział Kolejowy, podała spółka.
06.04.2016 13:47
"Projekty kolejowe to coraz mocniejsza kompetencja w portfolio Skanska. Tylko w 2015 roku firma zrealizowała na terenie Polski ok. 20 inwestycji kolejowych i tramwajowych. W celu dodatkowego wzmocnienia aktywności Skanska w branży kolejowej firma utworzyła w pierwszych dniach kwietnia tego roku Oddział Kolejowy" - czytamy w komunikacie.
Jego dyrektorem został Przemysław Janiszewski, który poza pełną odpowiedzialnością za polski rynek kolejowy, odpowiada również za działalność kolejową na rynku słowackim.
"Od lat realizujemy projekty kolejowe i tramwajowe w Europie Środkowej. Jednak w ostatnim czasie nasza aktywność nabrała szczególnego tempa i charakteru. Połączone jednostki Skanska z Polski, Czech i Słowacji wspólnie działają w obszarach: kolei i tramwajów, nawierzchni betonowych oraz fasad i prac monolitycznych. Ta siła 700 specjalistów, pracujących rocznie nad ok. 50 projektami przyniosła nam w ubiegłym roku 600 mln zł sprzedaży" - powiedział Janiszewski, cytowany w komunikacie.
Działalność Skanska w obszarze kolejowo-tramwajowym koncentruje się na robotach torowych, teletechnicznych, trakcyjnych, SRK oraz wynajmie sprzętu. Inwestycje, jakie w ostatnim czasie zrealizowała firma to budowa m.in. linii tramwajowej w Olsztynie, LK 306 Krapkowice - Prudnik, modernizacje LK 97 Skawina - Żywiec, LK 98 Sucha Beskidzka - Chabówka czy LK 8 Skarżysko Kamienna - Suchedniów, przypomniano.
Spółka podała też dziś, że rozpoczyna rewitalizację linii kolejowej nr 169 Tychy - Orzesze Jaśkowice na odcinku Tychy - Łaziska Średnie za blisko 40 mln zł brutto.
"Prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu i potrwają do końca grudnia. Linią 169 poruszają się pociągi towarowe, ale odnowiony szlak będzie mógł obsługiwać także ruch pasażerski. Skanska, która zrealizuje inwestycję na zlecenie PKP PLK, wykona ją w konsorcjum swoich jednostek z Polski i Słowacji. [...] Roboty, które zostaną wykonane poprawią bezpieczeństwo przewozów. Infrastruktura kolejowa zostanie zmodernizowana i stanie się bardziej niezawodna. Pociągi będą mogły także rozwijać większe prędkości. Zamiast dotychczasowych 60-70 km/h składy pojadą dwa razy szybciej" - czytamy dalej.
Skanska m.in. przebuduje nawierzchnie kolejowe i wymieni tory na długości blisko 8 km. W ramach prac elektroenergetycznych przebuduje m.in. około 8 km sieci trakcyjnej, wykona zabudowę urządzeń elektrycznego ogrzewania rozjazdów oraz roboty z zakresu branży automatyki i telekomunikacji, np. przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym i elektryczną centralizację zwrotnic, podano także w komunikacie.
Skanska jest jedną z wiodących światowych firm deweloperskich i budowlanych. Koncentruje się na wybranych rynkach rodzimych w Europie i Ameryce Północnej. Główna siedziba firmy mieści się w Sztokholmie. Przychód Skanska w 2015 roku wyniósł 15,9 mld euro. Skanska AB jest notowana na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych NASDAQ Stockholm.
W Polsce Grupa Skanska zatrudnia blisko 8 tys. osób w 3 spółkach: Skanska S.A., Skanska Property Poland oraz Skanska Residential Development Poland.
(ISBnews)