SKW ws. artykułu opublikowanego w "Rzeczpospolitej" (komunikat)
...
25.05. Warszawa - Służba Kontrwywiadu Wojskowego informuje:
W nawiązaniu do artykułu Cezarego Gmyza pt. "Przestępstwa na afgańskiej misji?" (Rzeczpospolita z dnia 25.05.2012) Służba Kontrwywiadu Wojskowego informuje, że w sposób bezwzględny ściga wszelkie przejawy naruszeń prawa oraz dyscypliny w misji afgańskiej. W związku ze sprawą domniemanego pobicia przez oficera SKW tłumacza służącego w ramach VI zmiany PKW w Afganistanie żadna z osób rzekomo uczestniczących w incydencie nie wniosła oskarżenia i do końca trwania zmiany personel Służby bez zastrzeżeń wykonywał obowiązki służbowe. Sprawa ta była wyjaśniana w toku odpowiednich czynności służbowych. W związku z tym nie jest prawdą, że Szef SKW stwierdził, że ta sprawa "została załatwiona".
SKW oświadcza, że wszystkie dane przedstawiane posłom w odpowiedzi na ich interpelacje są zgodne z prawdą. Zaprezentowana w artykule różnica w ilości osób łamiących zakaz spożywania alkoholu, o których mowa w dwóch odpowiedziach wynika z faktu, że pytania posłów dotyczyły różnych okresów. Poseł Tomasz Kaczmarek pytał wyłącznie o VI zmianę (jedna osoba - ukarana), a poseł Marek Opioła o zmiany od IV do X (cztery osoby - trzy ukarane dyscyplinarnie, jedna - grzywną sądową).
Nie jest prawdą, aby do Afganistanu wysyłane były osoby bez odpowiednich kompetencji. Nie wszystkie stanowiska przewidziane w ramach kontyngentów wojskowych dla SKW wymagają doświadczenia operacyjnego. Nie jest ono konieczne np. na stanowisku analityka, szyfranta, operatora specjalistycznego sprzętu czy technika. Cały personel SKW w Afganistanie jest w pełni przygotowany do wykonywania swoich zadań adekwatnie do zajmowanych stanowisk a proces selekcji, szkolenia i zgrywania trwa ok. 6 miesięcy.
Szczególnie oburza cytowane w artykule stwierdzenie jakoby jednego z byłych funkcjonariuszy, że "Służba stała się biurem podróży i doskonałą okazją do zarobienia". Teza taka godzi w dobre imię żołnierzy i funkcjonariuszy SKW służących w Afganistanie i wykonujących z pełnym poświęceniem a często z narażeniem życia swoje obowiązki. Stawki uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy SKW są kształtowane na tych samych zasadach co pozostałych żołnierzy w kontyngencie.
SKW zwraca uwagę, że interpelacja posła Tomasza Kaczmarka oraz jego wystąpienie na posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej było jednym z powodów wizytacji przeprowadzonej w Afganistanie przez grupę posłów komisji obrony oraz komisji ds. służb specjalnych w dniach 16 - 18 kwietnia br. Służba żołnierzy oraz funkcjonariuszy SKW otrzymała wysoką ocenę przedstawicieli polskiego Parlamentu.
płk Krzysztof Dusza Dyrektor Gabinetu Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ akuc/