Słabe dane ze świata zmuszają do realnego rozwiązywania problemów
Inflacja w Polsce, zgodnie z oczekiwaniami, dalej spada. W Chinach zapowiadane ożywienie gospodarcze jeszcze się nie pojawiło, na Cyprze trwają kombinacje, jak podnieść podatki i pozostać rajem podatkowym, a w najważniejszych ośrodkach decyzyjnych w Europie coraz częściej słychać, że problemów gospodarczych nie rozwiązuje się przez zasypywanie ich pieniędzmi na kredyt.
We wczorajszym przemówieniu w Amsterdamie Mario Draghi powiedział to co niby wszyscy wiedzą, ale jednak wielu chciało by ignorować. Problemów w UE nadal jest bardzo dużo, a bank centralny nie może wyręczyć rządów w reformach, bo to nie jego rola i kompetencje. Wskazał również, że EBC nie będzie się spieszyć z obniżaniem stóp procentowych, co z pewnością nie zaskoczyło rynków.
Wskaźnik inflacji w Polsce wyniósł zaledwie 1% w ujęciu rocznym, co i tak było wyższe o 0,05% od oczekiwań. Cel inflacyjny wynosi obecnie 2,5% z odchyleniem 1%, zatem jest to już drugi odczyt poniżej korytarza inflacyjnego. Jeżeli sytuacja się utrzyma, to dalsze obniżki stóp procentowych mogą wystąpić szybciej niż się można było spodziewać jeszcze niedawno. Tym bardziej, że na ostatnim posiedzeniu RPP w komunikacie pojawiła się informacja, że utrzymywanie się inflacji poniżej procenta może spowodować dalsze redukcje stóp. Co ciekawe jeszcze w maju zeszłego roku podnosiliśmy stopy procentowe, by zbijać inflację. Sądząc po reakcji rynków oczekują one, że RPP da sobie więcej czasu na obserwację, gdyż reakcją na spadek inflacji było umacnianie się złotówki względem głównych walut. Gdyby spodziewano się redukcji stóp, rynki powinny grać na osłabianie się złotego.
Wzrost gospodarczy w Chinach spadł do 7,7% negatywnie zaskakując rynki spodziewające się 8% wzrostu. Wiele krajów chciałoby mieć taki problem, jednakże w Państwie Środka wynik ten budzi silny niepokój. Powodem jest prognozowane wychodzenie gospodarki z dołka, w którym znalazła się pod koniec 2012 roku. Nie zmieniło to na szczęście postrzegania przez agencje ratingowe i poziom Aa3 został utrzymany przez Moody’s, zmianie uległo jednakże nastawienie z pozytywnego na stabilny. Jest to kolejna informacja pogarszająca perspektywy w globalnej koniunkturze, po tym jak okazało się, że ożywienie w USA jest znacznie słabsze niż oczekiwano, a prognozowana poprawa sytuacji w UE na koniec tego roku, delikatnie mówiąc - niepewna.
Wedle informacji z Cypru tamtejszy prezydent chce zaoferować obywatelstwo osobom, które w ramach ratowania cypryjskiego systemu bankowego zainwestują w restrukturyzacje banków 3 mln euro i więcej. Nie byłaby to istotna informacja, gdyby nie wiązała się z rozważaniami na temat ulg podatkowych i ułatwień dla zagranicznych inwestorów. Jest to o tyle ciekawe podejście, że warunkiem otrzymania pomocy było podniesienie owych podatków, by ograniczyć na Cyprze raj podatkowy.
Kanclerz Merkel zasugerowała, że nie stać Niemców na kolejne stymulowanie gospodarki nieefektywnymi programami do walki z kryzysem. Wskazała przy okazji na wyższość reform strukturalnych nad stymulowaniem gospodarki. Szkoda, że potrzebny jest tak silny kryzys, by politycy zainteresowali się realną ekonomią.
W dniu dzisiejszym osoby zainteresowane funtem powinny o godzinie 10:30 zwrócić uwagę na pokaźną partię wskaźników nadchodzących z Wielkiej Brytanii. Opublikowana zostanie inflacja oraz zestaw indeksów cen producentów. Rynki spodziewają się utrzymania inflacji na poziomie 2,8% i pogorszenia indeksów, co nie rokuje najlepiej brytyjskiej gospodarce. O godzinie 11:00 poznamy dane o inflacji z UE i indeks ZEW z Niemiec. Warto obserwować wtedy rynki, gdyż spodziewany jest spadek sentymentu ekonomicznego instytutu ZEW z 48.50 do nawet 40.50 punkta. Taka zmiana powinna nie pozostać bez śladu na rynkach.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 24.02.2013 do 16.04.2013
Złotówka po dotarciu w okolice minimów, czyli 4,0890 przeszła w trend boczny. Obecnie kurs testuje poziom 4,1140, czyli linię oporu wyrysowaną ze szczytów ostatnich tygodni i 23,6% zniesienie Fibonacciego. Wsparcie stanowi 0% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,0890.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 26.02.2013 do 16.04.2013
Kurs CHF/PLN po osiągnięciu minimum 3,3550 rozpoczął ruch korekcyjny. Na wykresie możemy wyrysować krótkoterminowy trend wzrostowy. Linia ta powinna stanowić wsparcie w najbliższym czasie, jednakże w przypadku jej przebicia dalszym wsparciem jest linia łącząca minima marca i kwietnia, na poziomie 3.3570. Opór stanowić będą stanowić kolejne zniesienie Fibonacciego, dziś jest to 50% w okolicach 3,3950.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 03.02.2013 do 16.04.2013
PLN w stosunku do USD po ustaleniu lokalnego minimum osłabia się. Kurs przebił opór w postaci 38,2% zniesienia Fibonacciego. W tym momencie kolejny opór stanowi 3,1600, czyli 50% zniesienie Fibonacciego. Wsparcie stanowić będzie przebite 38,2% zniesienie Fibonacciego a dalej poziom 3,1250, czyli linia długookresowego trendu wzrostowego.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.02.2013 do 16.04.2013
Na GBP/PLN podobnie jak na EUR/PLN kurs po ostatnim umocnieniu przeszedł do trendu bocznego, a na wykresie można obecnie wyrysować formację trójkąta. Wybicie w górę ze względu na stromość linii oporu jest znacznie bardziej prawdopodobne. Obecnie wsparciem jest poziom 4.8000.
Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |