Spadek aktywności gospodarczej skłonił RPP do obniżki stóp w III - minutes (opis)
23.4.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej uznała na marcowym
posiedzeniu, że dalsze obniżanie stóp procentowych jest
uzasadnione ze względu na znaczący spadek aktywności...
23.4.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej uznała na marcowym posiedzeniu, że dalsze obniżanie stóp procentowych jest uzasadnione ze względu na znaczący spadek aktywności gospodarczej prowadzący do ograniczenia popytu oraz obniżanie się presji płacowej, a przez to również inflacyjnej - wynika z minutes.
Na posiedzeniu złożono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 25 punktów bazowych. Wniosek został przyjęty.
"Rozważając decyzję o stopach procentowych, część członków Rady argumentowała, że znaczący spadek aktywności gospodarczej prowadzący do istotnego ograniczenia popytu, w połączeniu z obniżaniem się presji płacowej, a przez to również inflacyjnej, uzasadniają dalsze obniżenie stóp procentowych" - napisano w minutes.
Członkowie RPP opowiadający się za dalszymi obniżkami argumentowali, że przełożą się one na obniżenie oprocentowania depozytów i kredytów w bankach komercyjnych oddziałując w kierunku pobudzenia akcji kredytowej i przeciwdziałając nadmiernemu obniżeniu aktywności gospodarczej.
"Część członków Rady podkreślała, że nawet w przypadku niepełnego przełożenia się obniżek stóp procentowych NBP na oprocentowanie nowo udzielanych kredytów w bankach komercyjnych, niższe stopy procentowe zmniejszają koszty obsługi już zaciągniętych kredytów, co ma znaczenie dla sytuacji finansowej części gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" - napisano.
PRZECIWNICY OBNIŻEK O STOPACH RYNKOWYCH, DEPRECJAJI PLN ORAZ AKCJI KREDYTOWEJ
Zdaniem innych członków Rady decyzja dotycząca stóp procentowych powinna uwzględniać obniżenie się krótkoterminowych stóp procentowych na rynku międzybankowym istotnie poniżej stopy referencyjnej NBP wywołane zmianą zasad prowadzenia operacji otwartego rynku.
"Ponadto wskazywali oni na ryzyko dalszej deprecjacji kursu złotego i spadek realnej stopy procentowej" - napisano.
Dodatkowo ich zdaniem wpływ dalszego obniżania stóp procentowych na rozwój akcji kredytowej banków jest obecnie ograniczony, ponieważ wielkość kredytów w decydującym stopniu zależy obecnie od czynników niezwiązanych bezpośrednio ze stopami procentowymi NBP (takich jak wysoka preferencja płynności oraz wysoka ocena ryzyka kredytowego).
Na marcowym posiedzeniu Rada uznała, że redukcja stopy rezerwy obowiązkowej oraz obniżenie stopy depozytowej silniej niż pozostałych stóp procentowych NBP nie są obecnie uzasadnione.(PAP)
jba/ ana/