"Społem" reaktywacja

Swoje sklepy spożywcze, które w ostatnich latach w centrach dużych miast zajęły zagraniczne firmy, chce przejąć znana z PRL firma "Społem" - informuje "Metro".

"Społem" reaktywacja
Źródło zdjęć: © Creative Commons | Photo by Piotrus

Kończy się termin długoletnich dzierżaw sklepów "Społem", wynajmowanych takim sieciom jak Biedronka, Tesco, Polomarket oraz pracownikom spółdzielni, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie własnej działalności.

To często świetne lokalizacje, w centrach miast. Dlatego pierwsze spółdzielnie nie przedłużają umów i reaktywują swoje sklepy.

Firma chce m.in. sprzedawać więcej towarów pod marką własną "Społem" i wprowadzić programy lojalnościowe dla klientów. "Społem" chce być również bardziej widoczne w galeriach handlowych i zastanawia się nad rozwojem sieci dyskontów.

Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem" założona została w 1907 roku w Łodzi. W okresie międzywojennym rozszerzyła działalność na cały kraj. W 1938 roku miała 92 sklepy, 3 masarnie i 2 sklepy tekstylne.

W czasie II wojny światowej majątek spółdzielni został rozgrabiony. W 1956 roku, kiedy władza ludowa pozwoliła na rozwój spółdzielczości, Społem skonsolidowała majątek i tworzyła domy towarowe oraz sklepy samoobsługowe.

Po roku 1990 spółdzielnia podzieliła się na wiele regionalnych i lokalnych spółdzielni, z których wiele zbankrutowało. Ich majątek został wyprzedany.

Jej spadkobiercą jest dzisiaj Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców "Społem", zrzeszający oddziały na terenie całego kraju.

Społem zrzesza ponad 90 tysięcy członków i zatrudnia ponad 50 tysięcy pracowników. Pod tą marką działa ponad 4 tys. sklepów detalicznych, 175 magazynów, 210 placówek gastronomicznych, 330 zakładów przetwórstwa spożywczego i 7 hoteli.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)