Trwa ładowanie...

Spółka komandytowa – ile musi wynosić jej kapitał zakładowy? Odpowiadamy!

Spółka komandytowa to jedna z dostępnych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Choć nie jest tak popularna jak np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dla niektórych może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Jednym z zagadnień wzbudzających wątpliwości jest kapitał zakładowy spółki komandytowej. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Materiał sponsorowany przez Firmove.pl
 Źródło: materiały partnera
d1okpol
d1okpol

Czym jest spółka komandytowa?

Spółka komandytowa, tak jak spółka jawna, partnerska i komandytowo-akcyjna, należy do grona spółek osobowych. Posiada również zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. To, co ją wyróżnia, to szczególne funkcje pełnione przez wspólników. Muszą być nimi co najmniej dwie osoby – jedna to komandytariusz, a druga komplementariusz.

O ile odpowiedzialność komandytariusza (określanego niekiedy mianem biernego wspólnika) ogranicza się do określonej w umowie spółki sumy komandytowej (chyba że jego imię i nazwisko znajdzie się w firmie spółki), komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki całym majątkiem. W praktyce zwykle funkcję komandytariusza pełni inwestor, który nie jest bezpośrednio zaangażowany w prowadzenie firmy, może jednak brać udział w podziale wypracowanych przez nią zysków. Aktywny udział w zarządzaniu biznesem przypada natomiast na komplementariuszy.

Ile powinien wynosić kapitał zakładowy spółki komandytowej?

W przypadku spółek istotną rolę odgrywa kapitał zakładowy. W niektórych przypadkach Ustawodawca określa również jego minimalny poziom, który jest niezbędny, aby możliwa była rejestracja spółki. Na przykład w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to 5000 zł. Kapitał zakładowy spółki komandytowej nie jest jednak w żaden sposób regulowany przez przepisy i nie jest wskazana jego minimalna wysokość, tak jak ma to miejsce dla spółek z o.o. Innym zagadnieniem jest natomiast kapitał komandytowy, który określa również odpowiedzialność komandytariusza.

Zalety i wady spółki komandytowej

Jeżeli planujesz założenie biznesu i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej formy prawnej, zajrzyj do serwisu dla przedsiębiorców – spółka komandytowa została szczegółowo opisana na Firmove.pl. Ekspercka wiedza pomoże Ci rozwiać wątpliwości i podjąć korzystne decyzje.

d1okpol

Do zalet spółki komandytowej bez wątpienia należy spora elastyczność. Przede wszystkim w zakresie ustalania odpowiedzialności – można określić, którzy wspólnicy będą pełnić funkcję komandytariuszy, a którzy komplementariuszy. Poza tym nie ma również wymogów dotyczących wnoszonego kapitału czy sumy komandytowej. Spółka komandytowa pozwala także na uniknięcie podwójnego opodatkowania. W praktyce ten model prowadzenia biznesu można więc w znacznym stopniu dostosować do indywidualnych preferencji wspólników czy aktualnych rynkowych potrzeb.

Oczywiście ta forma prowadzenia działalności ma również pewne wady. Przede wszystkim wiąże się z koniecznością prowadzenia pełnej księgowości, czyli ksiąg rachunkowych. Poza tym komplementariusze ponoszą pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.

Majątek spółki komandytowej i podział zysków

Majątek spółki komandytowej jest odrębną własnością spółki i należą do niego z jednej strony prawa majątkowe wniesione przez wspólników w formie wkładu, a z drugiej prawa majątkowe nabyte już przez spółkę w trakcie jej istnienia. Istotną rolę odgrywa również podział zysków. Zwykle określa go umowa spółki. W przeciwnym wypadku udział komandytariuszy jest proporcjonalny do wniesionych przez nich wkładów, a udział komplementariuszy jest równy niezależnie od tego, jaka jest wartość ich wkładu w firmę.

Materiał sponsorowany przez Firmove.pl
d1okpol
d1okpol