Trwa ładowanie...
oliwa
04-12-2010 18:10

Sprzedawali podrobioną oliwę z oliwek

To miała być prawdziwa oliwa z oliwek, czyli produkt wysokiej jakości. Gdy przebadali ją inspektorzy handlowi z Łodzi, odkryli, że butelki zawierają oliwę z wytłoczyn oliwek, czyli produkt niższej kategorii. Klienci za podróbkę płacili jednak jak za wyrób pełnowartościowy. Teraz dystrybutor zapłaci karę.

Sprzedawali podrobioną oliwę z oliwekFot: Polska Dziennik Łódzki
d4fqguv
d4fqguv

Inspektorom podpadła partia A L-1-202 z datą minimalnej trwałości do października przyszłego roku. Oliwa została wyprodukowana w Hiszpanii, a do sklepów trafiła za pośrednictwem firmy PPHU FRUKTUS z Wąsosza Dolnego.

- Oliwa z oliwek to produkt bezpieczny także dla osób, które walczą z cholesterolem - mówi Marek Jacek Michalak, łódzki wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej w Łodzi. - Tymczasem oliwa z wytłoczyn nie ma już takich właściwości. Zakwestionowaną oliwę przebadaliśmy w laboratorium w ramach planowej kontroli. To produkt zafałszowany, firmie grozi za to kara finansowa do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Partia oliwy została wycofana z rynku, a w firmie FRUKTUS nie czują się winni. - Zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez dostawcę, otrzymaliśmy złą oliwę - zapewnia technolog Włodzimierz Wroński. - Wycofaliśmy ją z rynku, czekamy na etykiety i produkt trafi ponownie do sprzedaży, tym razem jako oliwa z wytłoczyn.

Nie wiadomo dokładnie, ile trefnej oliwy było w sklepach. W zakładzie na rozlanie do butelek czekały jeszcze 2 tony tłuszczu.

d4fqguv

Inspektorzy handlowi podczas kontroli wkraczają do sklepów, które wybierają m.in. na podstawie skarg konsumentów, a także losowo.

Z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wynika, że w Polsce zafałszowane jest 2 procent skontrolowanej żywności. Dotyczy to zwłaszcza nabiału, przeważnie masła, a także wędlin. W przypadku masła do tłuszczu mlecznego dokłada się tłuszcz roślinny, czyli produkt jest tak naprawdę miksem. Klienci płacą jednak jak za masło ekstra, które może zawierać tylko tłuszcz mleczny. Producenci wędlin zastępują natomiast droższe gatunki mięs tańszymi, ale informacji tych nie podają na opakowaniach.

d4fqguv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fqguv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj