Stopy procentowe w górę!
Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu podniosła stopy procentowe. Zgodnie z decyzją stopy zostają podwyższone o 25 pkt. proc. Ich nowy poziom to 4,75 proc.
09.05.2012 | aktual.: 09.05.2012 13:48
Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu podniosła stopy procentowe. Zgodnie z decyzją stopy zostają podwyższone o 0,25 pkt. proc. Ich nowy poziom to 4,75 proc.
Jak podaje NBP od 10 maja 2012 roku stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 3,25 proc. w skali rocznej; a stopa redyskonta weksli 5,00 proc. w skali rocznej.
Ekonomiści od początku zaznaczali, że ich prognozy odnośnie majowego posiedzenia RPP obaczone są dużym stopniem ryzyka. 14 z 22 ankietowanych przez PAP uważało, że Rada utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ośmiu oczekiwało podwyżki stóp procentowych o 25 pb. Ale i tak większość jest też zdania, że RPP pośpieszyła się z decyzją. Piotr Kalisz, ekonomista banku City Handlowy jest zdania, że rada wcześniej czy później zdecyduje się obniżyć stopy.
- Moim zdaniem podwyżka nie była potrzebna. Niższy wzrost gospodarczy już wpływa na zniżkowy trend dynamiki inflacji. Jednocześnie pojedyncze podniesienie stóp o 0,25 pkt. proc. nie powinno wpłynąć na dodatkowe obniżenie dynamiki PKB - mówi Piotr Kalisz, ekonomista banku City Handlowy.
Podobnego zdania jest prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. Uważa on, że obecna inflacja uderza w wiarygodność RPP, gdyż znacznie przewyższa cel inflacyjny. Jego zdaniem Rada ma bardzo ograniczoną możliwość obniżenia obecnego poziomu wzrostu cen.
Jednocześnie prof. Gomułka zauważa ewentualnie pozytywne aspekty takiej decyzji.
- RPP musi dbać o swój wizerunek instytucji walczącej z inflacją. A podniesienie stóp o 0,25 pkt. proc. nie powinno zaszkodzić naszemu wzrostowi gospodarczemu, gdyż mamy stosunkowo niewielką liczbę kredytów w stosunku do PKB - wskazuje ekonomista BCC.
Stopy proc. NBP pozostawały stabilne przez ostatnie 10 miesięcy. W ubiegłym roku RPP czterokrotnie podnosiła stopy: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb.
[
Kliknij, żeby powiększyć ]( http://finanse.wp.pl/id,216,wskaznik.html# )