Trwa ładowanie...
d4ifjyu

SW w sprawie publikacji dot. raportu CPT (komunikat)

...

Share
d4ifjyu

13.07. Warszawa - Służba Więzienna informuje:

Z przykrością stwierdzam, że w tytułach prasowych z dnia 12 i 13 lipca 2011 roku, które ukazały się w mediach: "Szokujące praktyki w polskich więzieniach - tortury, bicie, rażenie prądem" - (wp.pl), "W polskich więziennictwie panuje bałagan" - (polskatimes.pl), "Wstrząsający raport dotyczący polskich więzień" - (Onet.pl), "Raport o stanie polskiego więziennictwa" - (tvn24 Polska i Świat) przedstawiające wnioski z raportu Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) z 2009 roku, ukazany jest nieprawdziwy i krzywdzący obraz polskiego więziennictwa.

W raporcie CPT zostały podjęte dwa problemy dotyczące więziennictwa: przeludnienie i niewystarczająca opieka medyczna w zakładach karnych i aresztach śledczych. Problem przeludnienia w więzieniach został rozwiązany w 2010 roku, poprzez m.in. utworzenie nowych miejsc zakwaterowania dla osadzonych oraz dostosowanie przepisów regulujących problematykę przeludnienia w polskich więzieniach. Dzisiaj zaludnienie w zakładach karnych i aresztach śledczych wynosi 97,7%. CPT ma też zastrzeżenia do niewystarczającej opieki medycznej w więzieniach. Informuję, że od czasu wizytacji w 2009 roku jakość usług medycznych znacznie się poprawiła, poprzez m.in. zatrudnienie około 500 pracowników medycznych (lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego).

Stanowczo podkreślam, że w raporcie CPT nie ma mowy o jakichkolwiek "torturach, biciu, rażeniu prądem wobec osób pozbawionych wolności" ani o "wstrząsającym raporcie dotyczącym polskich więzień".

Rzecznik Prasowy Służby Więziennej ppłk Luiza A. Sałapa

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4ifjyu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ifjyu
d4ifjyu