Trwa ładowanie...

Święto 15 sierpnia Wniebowzięcie NMP a zakaz handlu. Czy dziś sklepy są otwarte?

W czwartek 15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Dzień ten jest początkiem sierpniowego "długiego weekendu". Podpowiadamy, czy dziś sklepy są otwarte.

Share
Święto 15 sierpnia Wniebowzięcie NMP a zakaz handlu. Czy dziś sklepy są otwarte?
Źródło: PAP
d16t4kv

15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. Czy dziś sklepy są otwarte?

15 sierpnia w Polsce obchodzimy dwa święta - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. Z tego względu jest to dzień ustawowo wolnym od pracy.

W czwartek nie zrobimy zakupów w zdecydowanej większości galerii handlowych, sklepów oraz supermarketów.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. W Polsce i wielu innych krajach europejskich święto 15 sierpnia nazywane jest często także świętem Matki Bożej Zielnej lub Korzennej.

d16t4kv

Zobacz: Zakaz handlu w niedzielę. Co oznacza dla ludzi wierzących i niewierzących?

W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty oraz snopy dożynkowe. 15 sierpnia w sanktuariach maryjnych gromadzą się rzesze pielgrzymów. Specjalnie na ten dzień na Jasną Górę zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

W Polsce 15 sierpnia obchodzone jest także Święto Wojska Polskiego, czyli święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest ono pamiątką zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r.

d16t4kv

Zdecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego a zakaz handlu w sierpniu

Z uwagi na zakaz handlu w Polsce zakupów nie zrobimy w kilkanaście dni w roku oraz większość niedziel.

Od marca 2018 r. obowiązuje ustawa dotycząca ograniczenie handlu w niedzielę. W związku z tym na 18 sierpnia przypada kolejna niedziela niehandlowa. Podobnie jak w czwartek 15 sierpnia większość sklepów będzie nieczynna.

We wskazane dni zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, m.in. logistyka magazynowanie oraz przeładunki.

Z zakazu wyłączone są natomiast np. apteki, stacje benzynowe oraz sklepy związane z obsługą turystów. Do wymienionych dołączają również punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16t4kv

Podziel się opinią

Share
d16t4kv
d16t4kv