Trwa ładowanie...
d1b5nyq

Szef BBN zaprezentował dyplomatom Białą Księgę Bezpieczeństwa Narodowego RP (komunikat)

...

d1b5nyq
d1b5nyq

11.06. Warszawa - BBN informuje:

Szef BBN minister Stanisław Koziej zaprezentował dziś ambasadorom i przedstawicielom ambasad państw NATO, UE oraz sąsiadujących z Polską Białą Księgę Bezpieczeństwa Narodowego RP. Spotkanie, zorganizowane w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa, stanowiło kontynuację dyskusji w tym formacie z grudnia ubiegłego roku poświęconej rezultatom i wnioskom Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego (SPBN). Każdy z uczestników spotkania otrzymał egzemplarz Białej Księgi.

Szef BBN wskazał, że Biała Księgą jest przeznaczona dla odbiorców zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W Polsce ma inspirować instytucje państwa do wdrażania rezultatów SPBN oraz pogłębiać wiedzę i społeczną świadomość w dziedzinie bezpieczeństwa, w innych państwach - kształtować lepsze rozumienie naszego podejścia do spraw bezpieczeństwa.

Minister S. Koziej poinformował uczestników Forum o głównych treściach oraz sposobie wdrażania rekomendacji SPBN. Szczególną uwagę zwrócił na zewnętrzne filary bezpieczeństwa Polski: NATO, Unię Europejską i strategiczne partnerstwa oraz "dobrosąsiedztwa".

d1b5nyq

W filarze Sojuszniczym zaliczył do nich: zakończenie operacji ISAF i konsolidację wokół funkcji obronnej; w filarze UE - potrzebę odnowienia strategicznego fundamentu (opracowania nowej europejskiej strategii bezpieczeństwa); w filarze partnerstwa i dobrosąsiedztwa - partnerstwo strategiczne z USA, współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Państw Bałtyckich i Nordyckich, a także współpracę z innymi sąsiadami.

Główne wątki dyskusji skupiały się na kwestiach związanych z naszym poziomem ambicji w dziedzinie obronności oraz z modernizacją Sił Zbrojnych RP.

Wtorkowe spotkanie zainaugurowało kolejną serię spotkań z reprezentantami różnych środowisk, prowadzonych w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa mających na celu prezentację Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego RP. W czasie poprzednich spotkań omawiane były rezultaty i wnioski SPBN, reforma systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP oraz budowa systemu obrony przeciwrakietowej.

Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP jest jednym z rezultatów Przeglądu. Jej uroczysta prezentacja z udziałem Prezydenta RP odbyła się 24 maja br.


Strategiczne Forum Bezpieczeństwa jest cyklem spotkań organizowanych przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poświęconych najważniejszym kwestiom polskiego bezpieczeństwa. W dyskusji udział biorą m.in. parlamentarzyści, europosłowie, dyplomaci, przedstawiciele świata akademickiego, organizacji pozarządowych, a także eksperci, dziennikarze i publicyści specjalizujący się w tej dziedzinie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1b5nyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b5nyq