Szkolenia receptą na brak pracowników

Z międzynarodowego badania ManpowerGroup „Niedobór talentów” wynika, że 37 proc. polskich pracodawców nie może znaleźć wykwalifikowanych pracowników.

Na świecie sytuacja wygląda podobnie. Odpowiednich kandydatów nie znajduje 34 proc. przedsiębiorców z 41 najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Brak kompetencji, umiejętności twardych, słaba komunikacja i zbyt wygórowane oczekiwania to główne problemy, na które wskazują przedsiębiorcy.

Co mogą zrobić pracodawcy, aby poradzić sobie z niedoborem wykwalifikowanych pracowników? - Rozwijanie potencjału pracowników oraz intensywne szkolenia są odpowiedzą na brak przygotowanej kadry – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Rekrutacja zewnętrzna idealnego pracownika nie zawsze jest możliwa. Dlatego warto zwrócić uwagę na niewykorzystane talenty wewnątrz firmy i inwestować w rozwój pracowników, którzy są już zatrudnieni. Rynek szkoleń jest bogaty, dobrze jest sprawdzić ofertę szkoleń przez Internet. E-learning to wysoce efektywna forma edukacji, umożliwiająca szybkie przyswajanie nowych informacji, które można zweryfikować i zastosować w miejscu pracy.

Przedsiębiorcy skarżą się, że kosztowne szkolenia, na które wysyłają pracowników, nie zawsze przynoszą efekty w działaniu. Szkolenie odbywa się w warunkach tak odmiennych od codzienności, że jego efekty trudno jest zastosować wprost. W e-learningu nauka wygląda zupełnie inaczej. Zaleca się codzienną, regularną naukę niewielkimi porcjami i wypróbowywanie zdobytej wiedzy od razu w działaniu.

Kiedy pracownik uczy się przy własnym biurku jest bardziej skoncentrowany. Sam wybiera czas i miejsce szkolenia. – To tak, jakbyśmy uczyli się gotować we własnej kuchni. Jest większa szansa, że nowe receptury faktycznie wprowadzimy na stałe do menu. Egzotyczna wycieczka kulinarna rzadziej zaowocuje rewolucją we własnej kuchni – mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Ze szkolenia e-learning można korzystać w pracy lub w domu i uczyć się własną, wypracowaną metodą. Części teoretyczne poparte są przykładami z życia, uzupełnione o interaktywne ćwiczenia. Opiekun szkolenia pomoże rozwiązać problemy techniczne, a w sprawach merytorycznych można napisać do eksperta. Po ukończeniu szkolenia nowe umiejętności można z powodzeniem wykorzystywać w pracy.

Takie możliwości daje portal edukacyjny Akademii PARP przeznaczony dla pracowników sektora MSP oraz osób planujących własną działalność gospodarczą. Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne. Obecnie pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajdują się 34 biznesowe szkolenia e-learning.

Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 801 444 MSP (czyli 801 444 677)

akademia parpfirmaparp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)