Szkoły bez religii. Liczba takich placówek zaskakuje

Są w Polsce szkoły, które w ogóle nie prowadzą lekcji religii i wcale nie jest ich tak mało. To zajęcia dodatkowe, ale wystarczy, że zgłosi się choć jedno dziecko i religię już trzeba organizować.

Szkoły bez religii. Liczba takich placówek zaskakuje
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | FR4ANCO SILVI
Paweł Orlikowski

Reforma edukacji sprawiła, że szkoły są przepełnione, a dyrektorki i dyrektorzy rwą sobie włosy z głowy, jak skrócić plan zajęć, by dzieciaki nie uczyły się po nocach. Jednym z pomysłów jest ograniczenie lekcji religii, by w ich miejsce pojawiły się inne zajęcia. Jednak niektóre szkoły w Polsce mają ten problem z głowy i nie są to jednostkowe przypadki.

Lekcji religii w ogóle nie ma w aż 1747 szkołach - ustalił portal tvn24.pl - z czego 808 szkół to placówki niepubliczne. Religia zniknęła, bo nie było chętnych. Mogło nie być, bo to zajęcia nieobowiązkowe. Religia, tak samo jak etyka, to przedmiot do wyboru, jeśli rodzice lub pełnoletni uczniowie nie zgłoszą chęci udziału, szkoła ich nie organizuje.

Szkół bez religii przybywało z roku na rok, jednak w tym roku szkolnym odnotowano spadek, co wynika z porównania danych z poprzednich lat. W roku szkolnym 2016/2017 religii nie organizowało 1388 placówek (w tym 866 niepublicznych), w roku 2017/2018 - 2098 (1036 niepublicznych), a w 2018/2019 - 2156 (1056 niepublicznych).

Zgodnie z prawem, szkoła powinna zapewnić zajęcia z religii dziecku, jeśli rodzice mają takie życzenie. Wystarczy, że chętne będzie nawet jedno dziecko. To efekt przepisów, które weszły w życie w 2014 roku. Przedtem w szkole musiało być siedmiu chętnych, by zorganizować zajęcia zarówno etyki, jak i religii.

Obejrzyj: Opuszczona szkoła katolicka. "Były ogromne imprezy"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1494)