Trwa ładowanie...

Tak będzie wyglądał nowy abonament. PiS ujawnia szczegóły

Nieoficjalnie doniesienia o planach objęcia wielokrotną opłatą audiowizualną właścicieli większej liczby mieszkań potwierdził money.pl wiceminister Czabański.

Tak będzie wyglądał nowy abonament. PiS ujawnia szczegółyŹródło: Eastnews, fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER
d6b6w3r
d6b6w3r

Składka audiowizualna naliczana od każdego gospodarstwa domowego, niezależnie od tego, czy w ogóle posiadamy radio czy telewizor - liczy się tylko korzystanie z energii elektrycznej. Takie jest podstawowe założenie nowej ustawy o finansowaniu mediów publicznych. Autorski projekt wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego (na zdjęciu) zakłada, że właściciele więcej niż jednej nieruchomości zapłacą osobną opłatę za każdą z nich.

Nieoficjalnie doniesienia, o planach objęcia wielokrotną opłatą audiowizualną właścicieli większej liczby mieszkań, potwierdził krótko wiceminister Czabański. Nie znalazł jednak czasu na rozmowę z finanse.wp.pl.

Komentarza na temat kształtu projektowanej ustawy odmówił także wiceminister Jarosław Sellin, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, deklarując, że nie zajmuje się nową ustawą medialną. - Proszę z Czabańskim, on jest od tego - powiedział. O tym, że jedynym adresatem pytań o tę ustawę jest Czabański, usłyszeliśmy także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tak zwana duża ustawa medialna, która w najbliższym czasie trafi do Sejmu, zgodnie z planami rządu ma zostać uchwalona do końca czerwca. Będzie to pakiet trzech ustaw, które mają radykalnie odmienić nie tylko strukturę i charakter mediów publicznych, ale także sposób ich finansowania.

d6b6w3r

Jak przyznał Czabański w radiowej "Jedynce" we wtorek rano, nie została jeszcze podjęta decyzja w sprawie wysokości opłaty audiowizualnej. Rozważane są dwa jej warianty: 12 i 15 zł. Będzie ona powszechna, opłacać ją będzie każdy, kto ma prąd. W ten sposób płacić będzie każde gospodarstwo domowe. Ma zostać wprowadzona od początku 2017 roku. Wiceminister ujawnił, że obecnie trwają analizy dotyczące wpływu wysokości opłaty na budżet państwa.

Z informacji, do jakich dotarła Polska Agencja Prasowa wynika, że przy opłacie audiowizualnej w wysokości 12 zł miesięcznie, szacowane wpływy budżetowe wyniosą od 1,5 do 2,2 mld zł, w zależności od poziomu ściągalności.

Na wysoką ściągalność opłaty ma wpłynąć sposób jej pobierania. Zgodnie z projektem Czabańskiego, składka na media narodowe ma być doliczana do rachunku za prąd. Opłata nie będzie zależeć od liczby liczników energii elektrycznych w danym mieszkaniu, ale wielokrotnej stawki nie unikną te osoby, które są właścicielami więcej niż jednej nieruchomości z dostępem do energii elektrycznej. Zwolnione z opłat mają być za to osoby powyżej 75. roku życia, a także między innymi osoby niepełnosprawne.

d6b6w3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6b6w3r