Trwa ładowanie...
d3xks4l
12-11-2015 14:45

Tauron zainwestuje w kopalnię Brzeszcze nawet bez emisji akcji (opis)

Grupa Tauron zainwestuje w kopalnię Brzeszcze nawet bez zgody akcjonariuszy na emisję akcji związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego - powiedział prezes Tauronu Jerzy Kurella. W ciągu trzech lat grupa zainwestuje w kopalnię ok. 250 mln zł.

d3xks4l
d3xks4l

"Nie łączymy emisji związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego Tauronu z Brzeszczami, to są odrębne zdarzenia. Program inwestycyjny, który mamy, jest programem ambitnym, natomiast ten poziom inwestycji na poziomie 200-250 mln zł (w Brzeszcze) czy emisja miałaby miejsce czy nie i tak zostałby przeprowadzony" - powiedział Kurella na czwartkowej konferencji wynikowej spółki.

W 2016 roku spółka chce zainwestować 133 mln zł w zakup nowych maszyn i urządzeń, rozbudowę wentylacji i systemów bezpieczeństwa w Brzeszczach. W 2017 ma być to 79,3 mln zł, a w 2018 - 35 mln zł.

Kurella poinformował, że zgodnie z biznes planem, kopalnia Brzeszcze ma od 2017-2018 roku wydobywać rocznie 1,8 mln ton węgla rocznie, co ma się przełożyć na jej wynik finansowy zero-plus. Zasoby kopalni wynoszą 63,5 mln ton węgla, przy średniorocznym wydobyciu na poziomie 1,8 mln ton, oznacza to, że kopalnia będzie mogła być eksploatowana przez 34 lata.

Dzięki nabyciu kopalni, Tauron ma pokrywać swoje zapotrzebowanie na węgiel w 50-60 proc. Obecnie jest to ok. 40 proc.

d3xks4l

Przedwstępną warunkową umowę sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze przedstawiciele Tauronu i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali 19 października br.

W poniedziałek akcjonariusze Tauronu przegłosowali przerwę (do 23 listopada) w nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki. Nastąpiło to przed głównym punktem posiedzenia dotyczącym podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

"Uzasadniali to koniecznością uzyskania większej ilości informacji co do celów emisyjnych, struktury emisji" - przypomniał Kurella.

Prezes przyznał, że każde podwyższenie kapitału jest korzystne i poprawiające parametry finansowe dla grupy. Dodał, że liczy na to, iż "w tej czy innej formule" walne zgromadzenie akcjonariuszy przegłosuje podwyższenie kapitału Tauronu. W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji walnego, kapitał zakładowy wzrośnie do 9,16 mld zł.

d3xks4l

Podwyższenie kapitału zakładowego Tauronu poprzez skierowaną do Skarbu Państwa emisję tzw. akcji niemych o wartości 400 mln zł ma pomóc spółce w realizacji dużego programu inwestycyjnego wartego 37 mld zł. Ma to nastąpić poprzez emisję 80 mln akcji niemych o wartości nominalnej 5 zł każda. Wkład na poczet podwyższenia kapitału zakładowego ma wnieść do spółki aportem Skarb Państwa w formie 1,01 proc. akcji PKO BP.

Po trzech kwartałach 2015 r. Grupa Tauron osiągnęła ponad 1 mld zysku netto (poprawa marży netto do 7,9 proc.). Tak wysoki zysk - jak tłumaczył Kurella - jest spowodowany niższymi kosztami. W tym czasie przychody ze sprzedaży wyniosły 13,6 mld zł. EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji osiągnęła 2,8 mld zł.

W tym czasie nakłady inwestycyjne wyniosły 2,78 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 38 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Kurella przypomniał, że firma inwestuje w nowe moce wytwórcze i poprawę jakości infrastruktury dystrybucyjnej. Jedną z kluczowych inwestycji jest budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Jej koszt to ok. 6,2 mld zł, a budowa ma się zakończyć w 2019 roku.

d3xks4l

Prezes oceniając wyniki spółki podkreślił, że są one dobre. "Pokazujemy, że pozycja Grupy Tauron jest pozycją stabilną. Jako Grupa zarządzamy naszymi finansami w sposób efektywny. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że cały sektor energetyczny przechodzi trudne przeobrażenia, otoczenie rynkowe nie jest dla nas otoczeniem optymalnym, ale pokazujemy, że nawet w tych trudnych warunkach Grupa potrafi wypracować, pozytywne wyniki. Te wyniki są lepsze od konsensusu, który był przekazywany przez większość analityków na rynku" - ocenił prezes Tauronu.

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swym działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

d3xks4l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xks4l