Trwa ładowanie...
d3pp727

Tesgas koncentruje się na kontraktach powiązanych z budową dróg

17.08. Warszawa (PAP) - Tesgas liczy, że udział w jego portfelu kontraktów realizowanych w ramach rozbudowy sieci dróg i autostrad w Polsce wzrośnie do 20 proc. - poinformował we...

d3pp727

17.08. Warszawa (PAP) - Tesgas liczy, że udział w jego portfelu kontraktów realizowanych w ramach rozbudowy sieci dróg i autostrad w Polsce wzrośnie do 20 proc. - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes spółki Włodzimierz Kocik.

"Koncentrujemy się na kontraktach przy budowie dróg. O ile udział ich wartościowo w naszym portfelu w roku ubiegłym wynosił 7 proc., to liczymy, że w roku 2010 wzrośnie do 20 proc." - powiedział prezes.

Wyjaśnił, że chodzi o prace gazowe związane z budową dróg, jak przekładanie instalacji gazowych.

Według Kocika prace takie należy wykonać na samym początku inwestycji, przed wejściem ciężkiego sprzętu. Jako że wykonawcy generalni mają bardzo napięte terminy i nie mogą sobie pozwolić na opóźnienia już na początku realizacji inwestycji, popyt na takie usługi jest duży.

d3pp727

Dodał, że obecnie wartość portfela zamówień Tesgasu to 75 mln zł, jednak tegoroczna prognoza nie jest zagrożona, gdyż od początku drugiego półrocza 2010 roku konsolidowane będą wyniki przejętej niedawno spółki inżynierskiej Ćwiertnia.

"Konsolidacja Ćwiertni oraz fakt, że ze względu na sezonowość, druga połowa roku jest dla nas lepsza od pierwszej, pozwoli nam na zrealizowanie tegorocznej prognozy" - powiedział prezes.

Po uwzględnieniu przejęcia Ćwiertni w 2010 roku grupa ma osiągnąć 14,3 mln zł zysku netto i 154,3 mln zł przychodów. Zysk z działalności operacyjnej ma wynieść 18,9 mln zł, a zysk brutto 18,7 mln zł.

Prezes podtrzymał też wcześniejsze zapowiedzi kolejnych planów akwizycyjnych.

d3pp727

"Chcemy rozpocząć rozmowy w sprawie kolejnych przejęć. Dajemy sobie na to 12 miesięcy" - powiedział Kocik.

Prezes dodał, że na kolejne akwizycje spółka zamierza wydać do 20 mln zł.

"Mamy dwa scenariusze. Przejmiemy albo jeden większy podmiot, albo dwa mniejsze z dostępem do specjalistycznej wiedzy projektowej lub umiejętności wykonawczych w obszarach, które będą uzupełniały dotychczasowe kompetencje naszej grupy" - powiedział.

Dodał, że o ile jeszcze niedawno Tesgas rozważał możliwość kolejnych akwizycji spółek działających jedynie w sektorze związanym z infrastrukturą gazową, to teraz nie wyklucza przejęcia spółki związanej z działalnością w sektorze ropy naftowej.

d3pp727

Prezes nie chciał podać szczegółowych planów spółki na rok 2011. Stwierdził jedynie, że przyszły rok powinien być dobry dla Tesgasu.

Dodał ponadto, że spółka liczy na kontrakty podwykonawcze związane z budową terminalu gazowego w Świnoujściu oraz związanej z tym rozbudową infrastruktury przesyłowej gazu.

"Bierzemy też pod uwagę udział w konsorcjach na budowę gazociągów o mniejszych średnicach, ale dużych długościach" - powiedział.

Kocik podtrzymał też wcześniejsze zapowiedzi dotyczące dywidendy.

"Zarząd nie przewiduje raczej rekomendowania wypłaty dywidendy w ciągu najbliższych pięciu lat" - powiedział.

W pierwszym półroczu 2010 przychody Tesgasu wzrosły o 16 proc. do 41,3 mln zł, EBIT wzrósł o 77,1 proc. do 8,06 mln zł, a zysk netto o 128, 2 proc. do 7,3 mln zł.(PAP)

pif/ ana/

d3pp727
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pp727