Trwa ładowanie...
empik
oprac. TOS
28-02-2022 13:37

To już ostatni dzień. Słynny salon Empiku kończy działalność

28 lutego to ostatni dzień, w którym można zrobić zakupy w warszawskim Empiku przy skrzyżowaniu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich. Empik nie dogadał się z właścicielem budynku w kwestiach związanych z czynszem i w marcu będzie musiał zwolnić lokal. Firma szuka już innego miejsca w okolicy do otwarcia salonu.

Empik przy Nowym Świecie z końcem lutego kończy działalność Empik przy Nowym Świecie z końcem lutego kończy działalność Źródło: Wikimedia Commons, fot: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl
d2ldof8
d2ldof8

Portal Rynek-Ksiazki.pl informuje, że przyczyną zakończenia działalności Empiku przy Nowym Świecie jest niemal dwukrotny wzrost wysokości czynszu, który sprawia, że lokalizacja ta przestaje być dla firmy opłacalna. Takiego wyjaśnienia udzieliła portalowi rzeczniczka prasowa Empiku Monika Marianowicz.

Zapewniła też, że wszyscy pracownicy tego sklepu (16 osób) dostali propozycję przejścia do innych sklepów tej sieci w Warszawie i do biura spółki.

"Trudna decyzja"

O tym, że to już ostatnie dni tego Empiku, pisaliśmy już pod koniec ubiegłego tygodnia. Monika Marianowicz tłumaczyła wtedy serwisowi finanse.wp.pl: "z dniem 28 lutego salon Empik przy Nowym Świecie zostanie zamknięty w wyniku braku porozumienia z Biurem Mienia Skarbu Państwa co do warunków dalszej współpracy i najmu".

Zachód zwlekał z odcięciem Rosji od SWIFT. "To pozwoliło wyprowadzić kapitał"

"Decyzja o zamknięciu tego salonu była dla nas bardzo trudna, zwłaszcza że był on tłem ważnych wydarzeń i miejscem spotkań z 'żywą' kulturą. Tym bardziej żałujemy, że w toku rozmów nie udało się znaleźć porozumienia z właścicielem budynku dotyczącego warunków zawarcia kolejnej umowy dzierżawy tej lokalizacji" - dodała i zapewniła, że firma szuka teraz w okolicy innego lokalu, który mogłaby wynająć.

d2ldof8

Długa historia Empiku przy Nowym Świecie

Salon Empiku przy Nowym Świecie został otwarty w 1951 roku - wtedy jako salon Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, który był zalążkiem dzisiejszej prywatnej firmy. Był najstarszym działającym w stolicy sklepem tej sieci (pierwszy salon KMPiK powstał w 1948 roku przy placu Unii Lubelskiej, dziś już nie istnieje).

Kamienica przy Nowym Świecie, w której mieści się zamykany właśnie Empik, została wzniesiona w 1950 roku. Na budynku, który powstał w socrealistycznym stylu, umieszczony został napis "Cały naród buduje swoją stolicę". Po II wojnie światowej mieściła się w nim siedziba Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy.

Budynek należy do Skarbu Państwa, przez lata był problem z jego nie najlepszym stanem utrzymania. To pod tym gmachem 11 listopada 2020 roku doszło do starcia pomiędzy chuliganami biorącymi udział w Marszu Niepodległości a siłami policji.

d2ldof8
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ldof8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2ldof8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj