Trwa ładowanie...
dmp5b4a

To w interesie USA jest utrzymanie stosunków z Caracas

Departamentu Stanu USA poinformował środę, że w "interesie narodowym" Stanów Zjednoczonych leży utrzymanie stosunków z Wenezuelą. DS zareagował na agresywną wypowiedź prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza.

Share
dmp5b4a

- Nasze stanowisko pozostaje takie, że w naszym narodowym interesie leży utrzymanie stosunków dyplomatycznych z Wenezuelą - powiedział rzecznik DS, Mark Toner, nazajutrz po telewizyjnym wystąpieniu Chaveza, który we wtorek rzucił Waszyngtonowi wyzwanie, mówiąc, że może USA zerwać relacje z Caracas.

- Jeśli rząd (amerykański) chce wydalić naszego ambasadora ze Stanów Zjednoczonych, niech to zrobi! Jeśli chce zerwać stosunki dyplomatyczne, nie to zrobi! - powiedział Chavez we wtorek w państwowej telewizji VTV.

Relacje między Waszyngtonem a Caracas są bardzo chłodne od lat, ale w ostatnich dniach stały się wyjątkowo trudne, po tym jak Wenezuela odmówiła zaakceptowania nowego ambasadora USA w Wenezueli, Larry'ego Palmera.

dmp5b4a

Palmer skrytykował kilka miesięcy wcześniej Caracas za to, że kolumbijscy rebelianci znajdują bezpieczne schronienie w Wenezueli.

Toner powiedział w środę, że decyzja ta "może mieć konsekwencje", a administracja Obamy rozważa jeszcze możliwe reakcje na stanowisko Chaveza. Odmówił jednak odpowiedzi na pytania dziennikarzy o możliwość uznania ambasadora Wenezueli w USA Bernardo Alvareza za persona non grata.

dmp5b4a

Podziel się opinią

Share
dmp5b4a
dmp5b4a