Trwa ładowanie...

Transakcyjne ceny mieszkań w maju wzrosły o ponad 3,7 proc. rdr

W maju 2014 r. transakcyjne ceny mieszkań wzrosły w największych miastach Polski średnio o ponad 3,7 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,26 proc. - wynika z indeksu opracowanego na podstawie transakcji klientów Open Finance i Home Broker.

Share
Transakcyjne ceny mieszkań w maju wzrosły o ponad 3,7 proc. rdrŹródło: AFP
d4gvz4c

- Stabilizacja cen mieszkań trwa. Przez ostatnie 12 miesięcy Indeks Cen Transakcyjnych praktycznie się nie zmienia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na poszczególnych rynkach lokalnych dochodzi do wahań cen w górę lub w dół - podkreślono w środowej informacji Open Finance i Home Broker.

W ciągu roku średnie transakcyjne ceny mieszkań najbardziej wzrosły w Bydgoszczy (o 8,3 proc.), Poznaniu (o 8,2 proc.), Olsztynie (o 4,4 proc.) i Gdańsku (o 4,2 proc.). Niewielkie spadki wystąpiły w Białymstoku (o 3,7 proc.), Katowicach (o 3,6 proc.) i Warszawie (o 1,3 proc.).

W porównaniu z kwietniem br. transakcyjne ceny lokali w maju najbardziej wzrosły w Krakowie (o 2,5 proc.), Gdańsku i Białymstoku (o 1,9 proc.) oraz Bydgoszczy i Łodzi (o 1,5 proc.), a najbardziej spadły w Olsztynie (o 2,3 proc.) i Katowicach(o 2 proc.).

d4gvz4c

Analityk Home Broker Marcin Krasoń nie widzi zagrożenia, by "w najbliższych kwartałach miało się wydarzyć coś, co drastycznie wpłynęłoby na ceny nieruchomości". - Widmo wzrostu stóp procentowych zostało póki co oddalone. Aktualnie więcej mówi się o ewentualnej obniżce niż podwyżce. Z drugiej strony popyt na kredyty mieszkaniowe (a co za tym idzie i na mieszkania) jest cały czas ograniczany przez banki, które nie wyrażają nadmiernej chęci do rozkręcania akcji kredytowej - ocenił.

d4gvz4c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gvz4c
d4gvz4c