Trwały wzrost CPI będzie istotnym czynnikiem skłaniającym do zaostrzenia pol. pieniężnej -

02.11. Warszawa (PAP) - Jeżeli wzrost inflacji będzie miał charakter trwały, będzie to jeden z istotnych czynników skłaniających RPP do zaostrzenia polityki pieniężnej. Od początku...

02.11. Warszawa (PAP) - Jeżeli wzrost inflacji będzie miał charakter trwały, będzie to jeden z istotnych czynników skłaniających RPP do zaostrzenia polityki pieniężnej. Od początku przyszłego roku inflacja powinna jednak pozostać na stabilnym poziomie, na co wskazuje m.in. październikowa projekcja inflacji i PKB - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

"Jeżeli wzrost inflacji będzie miał charakter trwały, będzie to jeden z istotnych czynników skłaniających RPP do zaostrzenia polityki pieniężnej. Sądzimy jednak, że od początku przyszłego roku inflacja pozostanie stabilna" - powiedziała w rozmowie z PAP Chojna-Duch.

"Wzrost cen żywności nie powinien mieć trwałego charakteru, powinien być przejściowy" - dodała.

Ministerstwo Finansów szacuje inflację w październiku 2010 roku na poziomie 2,9 proc. rdr, a w ujęciu mdm spodziewa się wzrostu cen o 0,6 proc. - podał resort finansów we wtorek w komunikacie.

PAŹDZIERNIKOWA PROJEKCJA NBP WSKAZUJE NA STABILNOŚĆ DANYCH MAKRO W ŚREDNIM OKRESIE

"Akceptuję dane dokumentu NBP +Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego+. Wskazuje ona na stabilność danych makroekonomicznych w średnim okresie, z uwzględnieniem niewielkiej zmiany założeń egzogenicznych w stosunku do scenariusza czerwcowego. Ograniczana presja inflacyjna oraz stabilizacja płac, PKB Polski na nieco wyższym, lecz stabilnym poziomie, niskie tempo ożywienia gospodarki światowej to czynniki uzasadniające stanowisko Rady" - powiedziała Chojna-Duch.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w październiku pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi 3,50 proc. Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pb z 3,00 do 3,50 proc. Decyzja ta ma zastosowanie do rezerwy obowiązkowej podlegającej utrzymaniu od dnia 31 grudnia 2010.

Centralna ścieżka październikowej projekcji zakłada inflację w 2010 r. na poziomie 2,5 proc., w 2011 na poziomie 3,0 proc. i 3,0 proc. w 2012. Projekcja zakłada także wzrost PKB w 2010 r. o 3,5 proc, w 2011 o 4,3 proc. i 4,2 proc. w 2012.

Chojna-Duch dodała, że czynnikiem ryzyka dla przyszłej inflacji pozostaje nadal polityka fiskalna.

POLITYKA PŁYNNEGO KURSU SPRAWDZA SIĘ

W opinii członkini RPP polityka płynnego kursu powinna być kontynuowana.

"Kurs złotego w stosunku do euro nie niepokoi RPP, choć stanowi on zawsze pewien obszar ryzyka dla gospodarki (a wynika z realizacji realnych i nominalnych procesów ekonomicznych w Polsce i na świecie)" - powiedziała Chojna-Duch.

"Strategia polityki pieniężnej przyjmuje swobodne kształtowanie się kursu. Kurs płynny sprawdza się od dłuższego czasu. Poziomu kursu optymalnego, docelowego nie określają organy NBP w żadnym z dokumentów oficjalnych i w przyszłości taka polityka, jak sądzę, powinna być kontynuowana. Kryterium istotnym jest stabilność kursu złotego, która również jest utrzymywana" - dodała.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ gor/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)