Trwa ładowanie...

Trybunał: za znacznie opóźniony lot też należy się odszkodowanie

Pasażer samolotu, który dociera na miejsce co najmniej trzy godziny później niż było to planowane, może domagać się takiego odszkodowania jak pasażer lotu odwołanego w ostatniej chwili - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Trybunał: za znacznie opóźniony lot też należy się odszkodowanieŹródło: Jupiterimages
d2cc5rk
d2cc5rk

Wyrok zapadł w związku z dwoma pytaniami, które Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (zwany potocznie Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) rozpoznawał łącznie. Pierwsze skierował do Trybunału niemiecki sąd, a dotyczyło sporu, który toczy się między pasażerami a Lufthansą o lot opóźniony o ponad 24 godziny (sygn. C-581/10).

Drugie pytanie zadał sąd brytyjski i było ono wynikiem wniosku o zwolnienie z wypłat odszkodowań za opóźnione loty, jaki TUI Travel, British Airways, easyJet Airline oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych złożyły do brytyjskiego urzędu lotnictwa cywilnego. Wniosek ten został rozpatrzony negatywnie i przewoźnicy skierowali sprawę do sądu (sygn. C-629/10).

We wtorek ETS orzekł, że pasażerom opóźnionych lotów należy się takie samo odszkodowanie jak tym, których lot został odwołany "w ostatniej chwili". Zdaniem ETS w obu sytuacjach występuje bardzo zbliżona niedogodność, jaką jest strata czasu. Trybunał zaznaczył, ze opóźnienie musi wynosić co najmniej trzy godziny.

Trybunał zastrzegł też, że nie można się ubiegać o odszkodowanie, jeśli przewoźnik wykaże, że opóźnienie zostało spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami. To znaczy takimi - tłumaczył ETS - których nie można było uniknąć mimo podjęcia wszelkich dostępnych środków i które pozostają poza skuteczną kontrolą przewoźnika. Według Trybunału ma to na celu wyważenie interesów pasażerów i przewoźników.

d2cc5rk

ETS uznał, że obowiązek wypłaty odszkodowania za opóźniony lot jest zgodny z zasadą równego traktowania pasażerów oraz zasadą pewności prawa, według której pasażerowie i przewoźnicy muszą znać dokładny zakres swych praw i obowiązków.

Trybunał wypowiedział się także w sprawie wniosku przewoźników o ograniczenie w czasie skutków jego orzeczenia. Przewoźnicy byli zdania, że pasażerowie lotów, które odbyły się przed wydaniem wyroku przez ETS, nie powinni móc się na niego powoływać w celu uzasadnienia swych roszczeń. Trybunał orzekł jednak, że nie ma podstaw do ograniczenia skutków wyroku w czasie.

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym nr 261/2004 z 11 lutego 2004 r. wysokość zryczałtowanego odszkodowania za odwołany lot wynosi od 250 do 600 euro.

d2cc5rk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cc5rk