Tusk: przyjęliśmy ustawę podnoszącą wiek emerytalny do 67 lat

Rząd zaakceptował też system zabezpieczeń zwany "emeryturami częściowymi"

Tusk: przyjęliśmy ustawę podnoszącą wiek emerytalny do 67 lat

Dodał, że rząd zaakceptował też system zabezpieczeń zwany "emeryturami częściowymi".

Premier zaznaczył, że rząd przyjął projekt "jaki był przedmiotem konsultacji w ramach Komisji Trójstronnej, a także spotkań publicznych".

"W ich czasie tłumaczyliśmy, dlaczego to jest konieczne, z jakimi zagrożeniami wiąże się ewentualne nieprzyjęcie tych zmian i w drugą stronę słuchaliśmy argumentów, szczególnie polskich kobiet" - powiedział Tusk.

Tusk powiedział, że jeszcze w piątek projekt ustawy emerytalnej i tzw. mundurówek trafią do Sejmu.

"Decyzja o reformie emerytalnej była trudna" - przyznał premier. Powiedział, że rząd będzie się starał dotrzeć do każdej obywatelki i obywatela z precyzyjną informacją, co oznacza reforma dla każdego przyszłego emeryta.- "Przyjęliśmy ostateczny kształt ustaw, których efektem jest podniesienie wieku emerytalnego i redukcja przywilejów emerytalnych służb mundurowych. To de facto kluczowy i najtrudniejszy fragment expose".

Dodał, że rząd zdawał sobie sprawę z tego, że reforma emerytalna, której efektem będzie podniesienie wieku emerytalnego, nie będzie nikogo cieszyć. "To są trudne decyzje i zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielu ludzi w Polsce odczuwa z tym związany niepokój" - podkreślił.

Co cztery lata rząd ma dokonywać przeglądu realizacji ustawy dotyczącej reformy emerytur - poinformował premier.

"Przyjęliśmy założenie, na wniosek ministra Kosiniaka-Kamysza, aby ustawowo zobowiązać nas i przyszłe ekipy, by co cztery lata dokonywać przeglądu, jak działa ta ustawa i oceniać także (...) możliwości materialne państwa. I wprowadzać ewentualne korekty" - powiedział Tusk.

Wysokość emerytury mundurowej będzie zależała od wysokości pensji z 10 wybranych lat. Obecnie wyliczana jest na podstawie ostatniego uposażenia. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji - zakłada projekt zmian systemu emerytur mundurowych, który w piątek przyjął rząd.

Wcześniej przygotowany przez MSW projekt zakładał, że wysokość emerytury mundurowej będzie zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat.

"Wyliczenie tego zaopatrzenia emerytalnego będzie na podstawie 10 wskazanych lat, a nie tak jak jest dzisiaj, na podstawie ostatniej pensji. Będzie to 75 proc. Przez wybrane 10 lat rozumiemy okres ciągły (...), a nie, że się wybiera 10 najlepszych lat" - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Projekt przewiduje, że zostanie zachowany odrębny system emerytalny służb mundurowych (tzw. zaopatrzeniowy). To oznacza, że ta grupa zawodowa nie zostanie włączona do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Projekt zakłada, że funkcjonariusze będą mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat.
Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, a także żołnierze. (PAP)

Szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty!Szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty!

Źródło artykułu:PAP
donald tuskreforma emerytalnarząd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1411)