Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
e-pit

Twój e-PIT w praktycznych pytaniach i odpowiedziach

Główne założenia uruchomienia usługi Twój e-PIT, to odciążenie podatników z ich obowiązków wobec organów podatkowych, poprzez przygotowanie deklaracji za nich przez Krajową Administrację Skarbową. W teorii, podatnik korzystający z tej usługi nie musi wcale wypełniać dokumentów, albo robi to w minimalnym zakresie. W praktyce pojawiło się wiele pytań podatników – na które na bieżąco, już teraz, w czasie trwania sezonu podatkowego warto odpowiadać.

Share
Twój e-PIT w praktycznych pytaniach i odpowiedziach
Źródło: Materiały prasowe
dxo90dl

Jakie dane będą uwzględnione w deklaracji PIT 2019 przygotowanej w usłudze Twój e-PIT?

Krajowa Administracja Podatkowa przygotowuje zeznanie podatkowe PIT 2019 dla podatnika, na podstawie odpowiednio zgromadzonych danych. W PIT-37 są to przede wszystkim informacje przekazywane przez płatników (np. pracodawców), dane z poprzednich zeznań podatnika oraz ulg, z których korzystał wcześniej. Dlatego jeżeli podatnik ma jakieś nowe informacje, czy prawa do ulg i zwolnień - musi wprowadzić je samodzielnie, ponieważ organy „z urzędu” mogły ich nie posiadać.

Jedną z typowych informacji, których może nie posiadać urząd, są ulgi na nowo narodzone dzieci. Oznacza to, że jeżeli podatnikowi w 2018 roku (rok podatkowy PIT za 2018) urodziło się dziecko i chciałby skorzystać z takiej ulgi, musi wpisać te dane samodzielnie w systemie Twój e-PIT lub wypełnić indywidualną deklarację. Ustawodawca zapowiada, że od przyszłego roku (PIT za 2019 składany w 2020 roku) dane te znajdą się w deklaracji automatycznie, ponieważ Twój e-PIT zostanie zintegrowany z rejestrem PESEL.

Czy do zalogowania się do usługi potrzebny jest podpis kwalifikowany?

Nie – podatnik nie potrzebuje podpisu kwalifikowanego. W celu zalogowania się do usługi podatnik potrzebuje:

  • numer PESEL lub NIP oraz datę urodzenia;
  • jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy / płatnika (na przykład PIT-11);
  • kwotę przychodu z deklaracji za 2017 rok;
  • kwoty nadpłaty / podatku do zapłaty z deklaracji za 2017 rok.
dxo90dl

Możliwe jest również zalogowanie się profilem zaufanym (profil zaufany to bezpłatne narzędzie do potwierdzania swojej tożsamości - rodzaj elektronicznego podpisu zaufanego do podpisywania podań i wniosków, składanych do podmiotów publicznych).

Osoby, które nie posiadają części tych danych - na przykład te, które podjęły pierwszą pracę dopiero w 2018 roku, mogą zalogować się jedynie za pomocą profilu zaufanego.

Czy rozliczenie Twój e-PIT może być przygotowane wspólnie z małżonkiem?

Z zasady deklaracje dostępne w usłudze Twój e-PIT, które w innych formach podatnik mógłby przygotować wspólnie z małżonkiem, również w systemie Twój e-PIT mogą zostać przygotowane w preferencyjnej formie. Następuje to jednak na jasny wniosek podatnika, który musi być jego wyborem. Nawet jeżeli w poprzednim roku małżonkowie rozliczali się wspólnie, to w usłudze
Twój e-PIT pokaże się przygotowana indywidualna deklaracja - którą jednak będzie można zmienić po wybraniu odpowiednich opcji w portalu.

Co ciekawe, w przypadku jeżeli jeden z podatników rozliczy siebie i małżonka na PIT 2019 w usłudze Twój e-PIT wspólnie, to drugi małżonek nie musi nic robić (w tym nie musi odrzucać swojej deklaracji przygotowanej w systemie Twój e-PIT).

dxo90dl

Czy dla nierezydentów usługa Twój e-PIT jest dostępna?

Z założenia tak - usługa jest dostępna dla wszystkich podatników, którzy zobowiązani są do złożenia aktualnie dostępnych w Twój e-PIT deklaracji podatkowych, czyli PIT-37 i PIT-38. Kraj obecnej rezydencji podatnika nie ma żadnego znaczenia.

Czy niepełnoletni również mogą rozliczyć się w ramach usługi Twój e-PIT?

Nie. Zeznania dla niepełnoletnich, obowiązanych do złożenia zeznania rocznego, nadal powinny być rozliczane indywidualnie. Dlatego w ramach usługi Twój e-PIT nie udostępnia się dla osób niepełnoletnich.

Czy w przypadku dokonania zmian w PIT w systemie Twój e-PIT, ale bez zaakceptowania zeznania, zostanie ono złożone automatycznie?

Usługa Twój e-PIT umożliwia podatnikom wprowadzanie zmian w swoich deklaracjach PIT 2019, na przykład zmienić można wybór Organizacji Pożytku Publicznego do przekazania 1 % podatku, czy numer rachunku bankowego. Jeżeli podatnik dokona takich zmian, ale nie zaakceptuje i nie wyśle PIT, to zeznanie nie zostanie automatycznie wysłane 30 kwietnia 2019 roku. W takim wypadku podatnik musi albo zaakceptować zmieniony formularz w formie elektronicznej w usłudze Twój e-PIT, albo złożyć zeznanie w innej, przewidzianej prawem formie, np. pisemnie lub elektronicznie e-PIT.

dxo90dl

Podsumowanie i rekomendacje

W razie wątpliwości jak należy działać w usłudze Twój e-PIT, warto skorzystać z przygotowanych oficjalnych opracowań oraz informacji. Jeżeli jakaś opcja jest dla podatnika niedostępna, lub po prostu chce wypełnić deklarację indywidualnie warto pamiętać, że każdy podatnik ma do tego prawo. Korzystanie z usługi Twój e-PIT przy wypełnianiu deklaracji PIT 2019 w żadnym wypadku nie jest obowiązkowe. Nadal podatnik ma możliwość złożenia zeznania, zarówno w formie tradycyjnej - papierowej, jak i elektronicznej - e-deklaracji. Ułatwieniem pozostaje możliwość nieodrzucania zeznania przygotowanego automatycznie. W praktyce oznacza to, że urząd ma obowiązek za ważne uznać to zeznanie, które podatnik złożył samodzielnie - bez względu na to, czy w usłudze Twój e-PIT zostało przygotowane dla niego inne zeznanie PIT 2019.

dxo90dl

Podziel się opinią

Share
dxo90dl
dxo90dl