Trwa ładowanie...

Tydzień decyzji dla stóp procentowych

Wczorajsze odczyty PMI okazały się dla większości państw zgodnie z oczekiwaniami słabsze niż w zeszłym miesiącu. Dane te są kolejnym elementem powodującym, że na czwartkowym posiedzeniu EBC może dojść do obniżek stóp. W Polsce już dzisiaj kończy się czerwcowe posiedzenie RPP. Analitycy nie spodziewają się zmian stóp procentowych.

Tydzień decyzji dla stóp procentowychŹródło: Internetowy Kantor
d2hfs71
d2hfs71

Wczoraj poznaliśmy odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Wskaźnik ten wyniósł 50,8 pkt. Jest to odczyt powyżej symbolicznej granicy 50 pkt oddzielającej rozwój od spadków. Warto zwrócić uwagę, że jest to wynik wyraźnie poniżej oczekiwań wynoszących 52,4 pkt. Również odczyty dla największych gospodarek europejskich spadały. Wyjątkiem od tej reguły była Hiszpania, jednakże w sytuacji, gdy odczyty dla Niemiec i Francji wypadły znacznie poniżej oczekiwań, nie dziwi, że odczyt dla całej UE również spadł.

Dane te dodatkowo umacniają prognozy nadchodzących działań ze strony EBC. Skoro powodem interwencji ma być rosnąca wolniej od oczekiwań gospodarka, to taki odczyt PMI z pewnością będzie kolejnym czynnikiem przemawiającym za podjęciem działań.

W tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej wyjątkowo obraduje nie od wtorku do środy, ale od poniedziałku do wtorku. Nie zmieni to faktu, że zgodnie z deklaracjami i oczekiwaniami wszystkich analityków nie dojdzie dzisiaj do zmiany stóp procentowych. Teoretyczne według deklaracji członków RPP stopy powinny pozostać na niezmienionym poziomie do IV kwartału tego roku. Wielu analityków mówi o tym, że przy obecnej sytuacji gospodarczej wątpliwym jest ich zmiana w tym roku, a jako prawdopodobny termin podają przełom I i II kwartału 2015 roku. Powodem tak ostrożnych prognoz jest niemal brak inflacji, pomimo pojawiającego się wzrostu gospodarczego. Ważna dla tych prognoz będzie opublikowana za miesiąc długoterminowa prognoza inflacji. W sytuacji, gdy w Polsce stopy pozostaną bez zmian natomiast w UE spadną, możemy spodziewać się dalszego umacniania się złotego.

W Hiszpanii abdykował król Juan Carlos de Borbon. Jego następcą zostanie książę Filip. Rola monarchy jest obecnie głównie reprezentatywna, jednakże jest ważnym elementem na hiszpańskiej scenie politycznej. Wedle wielu analityków działa on stabilizująco, co jest szczególnie istotne w sytuacji napięć związanych z dążeniami niepodległościowymi w Kraju Basków czy Katalonii.

d2hfs71

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

11:00 - strefa euro - inflacja HICP,

16:00 - USA - zamówienia na dobra.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 03.03.2014 do 03.06.2014

Kurs EUR/PLN utworzył kanał spadkowy. W przypadku ruchu powrotnego w górę, ograniczenie formacji znajduje się obecnie w okolicach 4,1850. Kolejny opór znajduje się na 4,2150, czyli maksimum ostatniego ruchu. Kurs przebił w zeszłym tygodniu ważne minima ostatnich miesięcy na 4,1500. Najbliższym wsparciem jest poziom 4,1300.

CHF/PLN

(fot. Internetowy Kantor)
Źródło: (fot. Internetowy Kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 03.03.2014 do 03.06.2014

d2hfs71

Kurs przez ostatnie tygodnie porusza się w trendzie spadkowym, przy czym ostatnie dni to przebicie ważnego pułapu 3,4000 czyli minimów kwietnia. Poziom ten został przełamany w zeszłym tygodniu i z technicznego punktu widzenia nie zanosi się, by był to koniec tego ruchu. Najbliższym oporem jest wspomniany już 3,4000, czyli linia łącząca maksima ostatnich miesięcy. Frank podobnie jak euro jest najtańszy od stycznia tego roku.

USD/PLN

(fot. Internetowy Kantor)
Źródło: (fot. Internetowy Kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 03.03.2014 do 03.06.2014

d2hfs71

Kurs USD/PLN porusza się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0650, w ostatnich tygodniach tworząc kanał wzrostowy z którego doszło do wybicia w dół. Obecnie najbliższym oporem jest 3,0500, czyli maksimum ostatniego kanału wzrostowego, a po jego przebiciu można spodziewać się ruchu w okolice wspomnianego 3,0650. Wsparciem jest 3,0300 czyli ostatnie ważne minima lokalne, a po jego przebiciu poziom 3,0000, czyli minima kwietnia.

GBP/PLN

(fot. Internetowy Kantor)
Źródło: (fot. Internetowy Kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 03.03.2014 do 03.06.2014

d2hfs71

Pod koniec marca kurs GBP/PLN utworzył trend o nachyleniu wzrostowym i pozostawał w nim jeszcze na początku tygodnia. Po silnych ruchach w dół kurs opuścił kanał wzrostowy. Następnym wsparciem po wybiciu będą kolejne minima lokalne z ruchu w górę czyli poziom 5,0700. Najbliższym oporem jest obecnie 5,1200, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _

d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71