Trwa ładowanie...
d4ifmqq
dyskryminacja

Tylko 16% Polaków dopuszcza homoseksualistę jako szefa

"Gazeta Wyborcza" szukała w badaniu uprzedzeń, które my, Polacy, skrywamy. Dlatego nie pytała respondenta wprost o jego poglądy, lecz o to, na jakiego szefa "zgodziliby się Polacy". Jest to tzw. projekcja - ludzie, domyślając się postaw wszystkich, przypisują im własne. Tylko 16% Polaków dopuszcza geja lub lesbijkę jako szefa.
Share
Tylko 16% Polaków dopuszcza homoseksualistę jako szefa
Źródło: Jupiterimages
d4ifmqq

"GW" pytała nie o deklaratywną akceptację "innych", lecz o to, czy "inni" mogą kierować "nami". I wylało się morze nietolerancji i niechęci.

Dyskryminacja nie dotyczy na szczęście kobiet - choć praktyka w firmach utrudnia im awans. I mężczyźni, i kobiety w 90% godzą się: Szefowa? Może być.

Ale już szefa na wózku nie chciałoby 31% Wiara szefa - wydawałoby się - rzecz prywatna: a niech sobie wierzy, w co mu się podoba. Ale nie w Polsce. Szefa "katolika podkreślającego swą religijność, np. odmawiającego różaniec" akceptuje 75% To drugie miejsce w sondażu. Ale na szefa-świadka Jehowy godzi się ledwie 41%. Tyle samo - na szefa-ateistę.

d4ifmqq

Katolicyzm, nawet ostentacyjny, jest wciąż u nas atutem, także w pracy - ocenia "GW".

Polaka z USA akceptuje 73%, choć tu się nie urodził. A jeśli obywatel polski urodził się w Afryce? Na ciemnoskórego szefa godzi się tylko 45%.

A jeszcze gorzej, gdy Polak ma pochodzenie romskie lub arabskie. Aż trzy czwarte z nas takich szefów sobie nie życzy i już.

Biały Polak, katolik, może być nawet kobietą z USA... Ale śniady czy wręcz czarny? Nie. Połowa z nas nie życzy sobie szefa "Polaka żydowskiego pochodzenia". Jest tak samo trefny jak czarny Polak. Często mówimy, że antysemityzm w Polsce osłabł, że po Jedwabnem już nie wypada... Ale uprzedzenia wychodzą na wierzch - nie będzie Żyd kierował Polakami.

d4ifmqq

Przygnębia poziom homofobii. Tylko 16% Polaków dopuszcza geja lub lesbijkę jako szefa.

93% rodaków uważa, że świr to świr. Do kierowania normalnymi Polakami nadaje się jeszcze mniej niż czarny, Żyd, Rom, a nawet - niż gej czy lesbijka.

Podobnie chrześcijańskie podejście mamy do ludzi, którzy popełnili kiedyś przestępstwo. Tylko 14% Polaków uważa, że takiemu człowiekowi wolno po latach kierować innymi.

I jeszcze jeden bolesny wynik - trzy czwarte rodaków skreśla jako szefa osobę po siedemdziesiątce - pisze "GW".

Sondaż telefoniczny przeprowadziła dla gazety IQS Quant Group 13 listopada na próbie losowej 500 osób. (PAP)

d4ifmqq

Podziel się opinią

Share
d4ifmqq
d4ifmqq