Uchwała RPP ws. rezerwy na ryzyko kursowe może się odnosić do 2009 - Chojna-Duch

02.04. Warszawa (PAP) - Procedury dotyczące podziału zysku NBP nie zostały jeszcze zakończone, dlatego uchwała RPP zmieniająca uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania...

02.04. Warszawa (PAP) - Procedury dotyczące podziału zysku NBP nie zostały jeszcze zakończone, dlatego uchwała RPP zmieniająca uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w NBP może się odnosić do 2009 roku - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Procedury jeszcze nie zostały zakończone, więc uchwała może się odnosić do 2009 roku. Nie było podziału zysku - to stanie się dopiero na kolejnym posiedzeniu. I do 30 kwietnia, kiedy procedura ma być zakończona i roczne sprawozdanie finansowe banku nie było przyjęte przez RPP, zasady podziału można regulować. Uchwała RPP to nie ustawa czy prawo podatkowe, które dotyczy roku podatkowego, będącym w Polsce rzeczywiście rokiem kalendarzowym" - powiedziała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Chojna-Duch.

Chojna-Duch dodaje, że nie widzi potrzeby mediacji pomiędzy RPP a zarządem NBP.

"To nie jest targ warzywny, tylko realizacja obowiązków organu publicznego, którego pozycja ustrojowa wynika z konstytucji" - powiedziała.

RPP przyjęła 30 marca uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. W uzasadnieniu Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw. Wejście w życie uchwały z dniem uchwalenia, czyli z pominięciem 14 dni od dnia ogłoszenia, wynika z potrzeby uznania ważnego interesu państwa.

Jak poinformował na konferencji po zakończonym w środę posiedzeniu Rady prezes NBP Sławomir Skrzypek, w ocenie zarządu NBP uchwała ta "jest obarczona poważnymi wadami prawnymi".

W czwartek Wiktor Krzyżanowski z biura prasowego EBC poinformował PAP, że na wniosek prezesa NBP Sławomira Skrzypka Europejski Bank Centralny wyda wkrótce opinię dotyczącą uchwały Rady Polityki Pieniężnej.(PAP)

jba/

Źródło artykułu:PAP
finansebankidług

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)