Ucieczka do bezpiecznych przystani na rynkach walut

W ostatnich dniach w centrum uwagi mediów oraz inwestorów na całym świecie znajduje się Syria. Ten niewielki bliskowschodni kraj jest pogrążony w konflikcie wewnętrznym od wielu miesięcy, a ostatnio pojawiła się możliwość interwencji zewnętrznej, ze strony Stanów Zjednoczonych.

Ucieczka do bezpiecznych przystani na rynkach walut
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.08.2013 09:55

Ta informacja budzi obawy o to, czy konflikt nie rozprzestrzeni się na więcej krajów Bliskiego Wschodu i nie zdestabilizuje jeszcze bardziej sytuacji w tym regionie.

W centrum uwagi:

  • Jen i frank jako bezpieczne przystanie
  • Ucieczka z rynku australijskiego dolara
  • Turecka lira rekordowo słaba

Jen i frank jako bezpieczne przystanie

Konflikt w Syrii bezpośrednio przekłada się na nastroje na rynkach finansowych. Rosnąca awersja inwestorów do ryzyka wpływa negatywnie na indeksy akcji, jednocześnie przyciągając kapitał na rynek m.in. złota, a także ropy naftowej, surowca powiązanego z regionem Bliskiego Wschodu.

Natomiast na rynkach walutowych na syryjskim konflikcie najbardziej zyskały waluty uważane za tzw. bezpieczne przystanie, a więc frank szwajcarski oraz jen japoński. Jen wyraźnie umocnił się we wtorek względem m.in. amerykańskiego dolara. Notowania USD/JPY spadły do rejonu 97,00, gdzie znajduje się najbliższe techniczne wsparcie.

Zresztą, dzisiaj rano ta bariera dla podaży utrzymuje swoje znaczenie, gdyż wciąż nie została ona pokonana. W środowy poranek jen oddaje część wczorajszych wzrostów względem dolara. Odreagowanie wynika między innymi ze świadomości możliwych działań ze strony japońskich władz monetarnych w przypadku, gdy jen będzie się zbyt wyraźnie umacniał.

Ponadto, rejon wczorajszych i dzisiejszych minimów na USD/JPY jest również technicznym wsparciem wynikającym w zarysowanej na wykresie tej pary walutowej formacji trójkąta.

Ucieczka z rynku australijskiego dolara

Jen tymczasem pozostaje dziś rano mocny względem australijskiego dolara – i tu szanse na odreagowanie są mniejsze niż w przypadku amerykańskiego dolara. Zresztą, waluta Australii w ostatnich miesiącach ma wyjątkowo słabą passę także w relacji do USD.

Większa awersja inwestorów do ryzyka jest czynnikiem, który powoduje na ogół odpływa kapitału z rynku australijskiego dolara – tak też dzieje się obecnie. Pewną szansą na wyhamowanie spadku wartości australijskiego dolara jest bliskość technicznych wsparć na wykresach AUD/JPY oraz AUD/USD.

W przypadku kursu AUD/JPY takim wsparciem jest poziom 86,35, a więc lokalne minimum z początku sierpnia br. Natomiast w przypadku kursu AUD/USD jest to rejon 0,8850, wyznaczony również przez lokalne minimum z pierwszych dni tego miesiąca.

Turecka lira rekordowo słaba

Na zamieszaniu wokół Syrii traci nie tylko australijski dolar, lecz ogólnie waluty tzw. „emerging markets”, a więc rynków uważanych za bardziej ryzykowne niż rynki krajów rozwiniętych. Należy do nich m.in. polski złoty, jednak bardziej spektakularne spadki z pewnością należą do tureckiej liry.

Kurs USD/TRY dynamicznie rośnie już od wiosny, jednak wczoraj zwyżka wyraźnie przyspieszyła. Tym samym kurs dolara amerykańskiego względem tureckiej liry wzrósł do historycznych rekordów, przekraczając po raz pierwszy barierę 2,00. Dzisiaj rano notowania USD/TRY dotarły już niemal do 2,07, jednak później odreagowały i obecnie oscylują w okolicach 2,05.

[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31865/20130828_raport_dzienny_fx.pdf )

Dorota Sierakowska
analityk
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)