Udany początek miesiąca
Korzystny klimat w Europie, jaki wytworzyła udana końcówka piątkowej sesji za oceanem oraz poniedziałkowe wzrosty w Azji, pozwoliły na udany początek tygodnia również warszawskiemu parkietowi. Po wyższym starcie notowań kontraktów na WIG20 także notowania samego indeksu rozpoczęły się niemal procent wyżej.
Szybko popyt przejął całkowitą kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie, tak, że jeszcze przed południem barometr największych spółek zyskiwał ponad półtora procent. Przebicie przez oba główne indeksy ubiegłotygodniowych maksimów wprowadziło uspokojenie i przerodziło się w tradycyjny okres śródsesyjnej stabilizacji. Utrzymujące się dobre nastroje podtrzymywała publikacja serii indeksów aktywności przemysłu w największych gospodarkach zarówno Eurolandu, jak i całej wspólnoty. Wraz ze zbliżającym się początkiem dnia na amerykańskich parkietach aktywność giełdowych graczy ponownie zaczęła rosnąć, a publikacja dobrych wyników finansowych gigantów BNP Paribas i HSBC skutecznie podnosiła temperaturę w całym regionie. Przysłowiową „kropkę nad i” postawił amerykański lepszy od oczekiwań, indeks aktywności przemysłu. Ostatecznie WIG oraz WIG20 zyskały odpowiednio 2,20 i 2,74 procent, co potwierdzone zostało przez 1,8 miliarda złotych obrotu. Przodownikami wzrostu indeksów były miedzy innymi akcje KGHM, których
trzyprocentowa zwyżka obok trzymiesięcznego maksimum surowca, mogła być związana z rynkowymi spekulacjami na temat aktualizacji prognozy zysków na bieżący rok, jaką spółka ma ogłosić na przełomie września i października. Piątkową słabość niwelowały akcje PKO BP, które tym razem liderowały wzrostom w tym segmencie spółek. Niewiele mniej zyskiwały również akcje Pekao, BRE Banku, TPSA oraz TVN. Nowe maksima dalej ustanawiały akcje PZU, których cena w trakcie handlu przekroczyła 400 PLN, a którym podobnie jak PKO BP mogły pomagać rządowe zapowiedzi ograniczenia w nich udziału państwa w ciągu 2-3 lat do 25 procent. Ponad dwuletnie maksima ustanowił PKNOrlen, który po okresie dłuższej konsolidacji wygenerował techniczny sygnał kupna, startując do nowej fali wzrostowej. Zauważalnie mniej chętnie na rynkowe nastroje reagował kurs PGNiG, którym zaszkodziły doniesienia protestach związków zawodowych ani nie pomogło podpisanie długoletniej umowy na dostarczanie gazu do KGHM.
Na szerokim rynku szał zakupów powrócił na akcje Boryszewa, gdzie zapowiedzi R.Karkosika o możliwych kolejnych po Maflow przejęciach spółek w słabej kondycji finansowej podbiły wycenę o kolejne 10 procent. Powstanie wspólnego zakładu przetwórstwa miedzi KGHM i Hutmena podniosło wycenę tej drugiej o ponad pięć procent, czemu towarzyszył podwyższony obrót. Wśród ulubieńców kupujących znalazły się akcje MCI, kontynuujące udaną passę z zeszłego tygodnia, a także walczący o przetrwanie Pronox, któremu udało się sprzedać nieruchomości. Ponadto nowe lokalne maksima w cenach zamknięcia poprawiły m.in. akcje Synthosa i PKM Duda.
Ustanowienie nowych maksimów, któremu towarzyszyły podwyższone obroty, należy interpretować pozytywnie. Cofnięcie WIG20 w piątek w rejon 2450 punktów i szybki powrót pokazuje siłę rynku, który na dłuższą i głębszą korektę nie chciał sprzedającym pozwolić. W tej sytuacji warszawski rynek zgłasza aspiracje do ataku na kwietniowe maksima, będące jednocześnie najwyższymi poziomami od około dwóch lat. Czy ta sztuka się uda mimo wakacyjnych klimatów możemy być świadkami już w ciągu najbliższych kilku sesji.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |