Trwa ładowanie...
d329b02
finanse
10-03-2014 09:07

Ujemna luka popytowa zacznie się domykać; od 2015 będzie bliska zeru - projekcja

...

d329b02
d329b02

10.03. Warszawa (PAP) - Ujemna luka popytowa zacznie się domykać i od początku 2015 będzie bliska zeru - wynika z najnowszej projekcji NBP.

"Po okresie światowego kryzysu finansowego dynamika produktu potencjalnego w Polsce wyraźnie obniżyła się. W horyzoncie projekcji oczekiwane jest stopniowe przyspieszenie wzrostu potencjalnego PKB, choć pozostanie on na poziomie niższym od wieloletniej średniej. Jednocześnie, wraz z wchodzeniem gospodarki polskiej w fazę ożywienia, PKB będzie rósł szybciej niż produkt potencjalny. W konsekwencji ujemna od II kw. 2012 r. luka popytowa zacznie się stopniowo domykać i od początku 2015 r. będzie kształtować się na poziomie bliskim zera" - napisano w raporcie.

Autorzy raportu piszą, że w horyzoncie projekcji w kierunku przyspieszenia tempa wzrostu produktu potencjalnego będą oddziaływać trzy czynniki.

"Po pierwsze, niska obecnie dynamika wydajności czynników produkcji (TFP) będzie powracać do poziomu sprzed światowego kryzysu finansowego. Po drugie, wzrost inwestycji przedsiębiorstw przełoży się na zwiększenie dynamiki kapitału produkcyjnego. Po trzecie, stopniowo spadać będzie równowagowa stopa bezrobocia (NAWRU), której wzrost niekorzystnie oddziaływał dotychczas na dynamikę potencjalnego PKB. Do obniżenia stopy bezrobocia równowagowego przyczyni się elastyczność krajowego rynku pracy, czemu sprzyja wysoki udział elastycznych form zatrudnienia, takich jak umowy na czas określony i cywilno-prawne oraz niski poziom uzwiązkowienia" - napisano.

"Ponadto w Polsce rzadziej niż w większości krajów Unii Europejskiej występuje indeksacja wynagrodzeń, co ułatwia dostosowanie płac do warunków rynkowych. Dodatkowo, w ślad za obniżającą się bieżącą stopą bezrobocia, będzie stopniowo wygasać negatywne zjawisko histerezy (zwiększające dotychczas stopę bezrobocia równowagi)" - dodano. (PAP)

map/ ana/

d329b02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d329b02