Trwa ładowanie...

Ukraińcy przebili Polaków. Wysyłają do kraju coraz więcej pieniędzy

Zamiast wydawać pieniądze na miejscu, pracujący w Polsce obcokrajowcy wysyłają je do swoich krajów - głównie Ukrainy. Już wyprzedzili w tej kwestii Polaków żyjących na emigracji. To trzeci taki przypadek w historii, a w kolejnych miesiącach ujemny dla naszego kraju bilans może się jeszcze pogłębić. Z Polski będzie więcej funduszy wypływać, niż do nie wpływać.

Ukraińcy przebili Polaków. Wysyłają do kraju coraz więcej pieniędzyŹródło: UPG/REPORTER, fot: UPG/REPORTER
d2cjpqy
d2cjpqy

Do tej pory Polska na migracji pracowników głównie zarabiała. Polacy, którzy pracują w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Skandynawii i innych miejscach śwata, przysyłali do kraju więcej pieniędzy, niż obcokrajowcy żyjący nad Wisłą byli w stanie wysłać do swoich rodzin.

Serwis gospodarka.dziennik.pl podaje, że w najsłabszym roku emigranci podreperowali krajowe finanse kwotą 1,4 mld zł, a w najlepszym nawet 3 mld zł. "W sumie w ciągu 13 lat budżet zyskał finansowanie warte 1,5 proc. naszego PKB" - czytamy.

O ile od kilku lat przekazywane do kraju kwoty pozostają na stabilnym poziomie, o tyle coraz więcej pieniędzy z Polski odpływa. Jak wynika z danych serwisu, w I kwartale 2017 r. cudzoziemcy pracujący w Polsce wysłali do swoich domów ponad 4,3 mld zł. To rekordowa kwota, która jest ponad dwukrotnie wyższa niż przelewy Polaków do kraju.

To dopiero trzeci przypadek w historii, gdy z Polski wysyłanych jest więcej pieniędzy niż do niej przysyłanych. Do tej pory Polska notowała deficyt w pierwszym i ostatnim kwartale 2016 r. Różnica jednak jeszcze nigdy nie była tak duża, a wciąż może rosnąć, bo do pracy w Polsce przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców - głównie Ukraińców. Od 11 czerwca nie mają już obowiązku posiadania wiz w UE. Mogą wjechać do krajów Wspólnoty na 90 dni - w ciągu pół roku - w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Zobacz także: Ukraińskie samochody rejestrowane w Polsce. O co tu chodzi?

d2cjpqy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cjpqy