Urlop macierzyński 2013 r.
Urlopy mają zostać wydłużone od 1 września 2013 r. Z tej możliwości będzie mógł skorzystać każdy, kto w momencie wejścia w życie ustawy będzie uprawniony do urlopu macierzyńskiego. "Osoba, która 1 września będzie w ostatnim tygodniu urlopu, będzie mogła przedłużyć go o kolejne pół roku"
Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe; po wejściu w życie proponowanych zmian, wynosić będzie pół roku (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych) i będzie można go wydłużyć o kolejne 26 tygodni.
W czasie urlopu w wymiarze półrocznym, rodzic będzie otrzymywał zasiłek w wysokości 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, jeśli skorzysta z rocznego urlopu, otrzyma zasiłek w wysokości 80 proc. Jednak, aby otrzymywać 80 proc. świadczenia, trzeba będzie zadeklarować chęć przedłużenia urlopu na 14 dni przed planowaną datą porodu. Osoba, która nie złoży takiej deklaracji, będzie otrzymywała świadczenie w wysokości 100 proc. przez pierwsze pół roku, a jeśli później będzie chciała urlop przedłużyć, będzie dostawać przez kolejne pół roku świadczenie w wysokości 60 proc. (lub odpowiednio wyższe, jeśli będzie chciała skorzystać z krótszego wymiaru urlopu - ma to być elastyczne).
*Polecamy: * Kobiety będą pracownikami jeszcze większego ryzyka
Drugą część urlopu będzie można wykorzystać, dzieląc ją na trzy części, z ewentualną przerwą na powrót do pracy, jednak w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Będzie też możliwość wymieniania się między rodzicami urlopem, także w dodatkowej jego części. Już teraz po 14 tygodniach matka może zrezygnować w urlopu na rzecz ojca; wydłużenie urlopów ma zachęcić rodziców do dzielenia się opieką nad dzieckiem.
„ Zatem np. jeśli po 10 tygodniach ostatniej, trzeciej części urlopu macierzyńskiego matka będzie chciała wrócić do pracy, ojciec dziecka będzie mógł wykorzystać np. 8 tygodni z wymiaru urlopu. Pozostałe 8 tygodni trzeciej części urlopu będą mogli znowu wykorzystać matka albo ojciec dziecka (łącznie: 10 tyg. + 8 tyg. + 8 tyg. = 26 tygodni). Nadal będzie obowiązywać zasada, że pierwsza (zwykła) część macierzyńskiego będzie dłuższa w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy porodzie (art. 180 k.p.). Na przykład w razie urodzenia bliźniaków wyniesie ona więc nie 20, lecz 31 tygodni” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Od 20. tygodnia urlopu będzie można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową w wymiarze do połowy etatu. Wówczas wypłacana będzie połowa zasiłku. Z urlopu macierzyńskiego nie będzie mógł skorzystać ojciec, jeśli matka nie pracuje - warunkiem jest wykorzystanie pierwszych 14 tygodni przez matkę.
Rada Ministrów przyjęła także projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący urlopów wychowawczych. Dostosowuje on nasze prawo do wymogów unijnych dyrektyw i wprowadza przepisy, zgodnie z którymi jeden z 36 miesięcy urlopu będzie obowiązkowo wykorzystany przez drugiego rodzica. Urlop wychowawczy będzie mógł być wykorzystywany w pięciu, a nie jak dotychczas, w czterech częściach, ma zostać także podwyższony - z trzech do czterech miesięcy - wymiar urlopu, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców. Urlop wychowawczy można wziąć do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia.
– Dobrze, że to rodzice będą mogli decydować o zakresie wykorzystania uprawnień rodzicielskich. Będziemy jednak zwracać rządowi uwagę na wprowadzenie rozwiązań, które spowodują, że w związku z przyznaniem dodatkowych uprawnień nie pogorszy się sytuacja kobiet na rynku pracy – skomentował na łamach "DGP" Paweł Śmigielski, ekspert OPZZ.
(JK)