Utrudnienia dla klientów banków. Lepiej wypłacić gotówkę zawczasu
Aż trzynaście banków zaplanowało prace serwisowe w najbliższych dniach. Mogą się one wiązać m.in. z ograniczonym dostępem do niektórych usług i problemami z płatnościami kartą. Dlatego lepiej zawczasu wypłacić gotówkę, by nie przeżyć przykrego rozczarowania.
PKO BP, Santander Bank Polska, Bank Pekao, mBank czy ING Bank Śląski - to tylko niektóre instytucje, które zaplanowały na najbliższe dni szereg prac serwisowych. Z tego powodu klienci mogą napotkać problemy przy chęci skorzystania z niektórych usług. Warto mieć tego świadomość i zabezpieczyć się chociażby poprzez wypłatę gotówki w bankomacie.
PKO BP
W przypadku PKO BP utrudnienia potrwają w niedzielę od godz. 0.00 do godz. 12.00. W tym czasie niemożliwe będzie skorzystanie z serwisu internetowego i telefonicznego iPKO i iPKO biznes. Dodatkowo wyłączona będzie możliwość wnoszenia opłat w sklepach internetowych za pomocą usługi "Płacę z iPKO".
Podczas prac serwisowych aplikacja iPKO Biznes będzie niedostępna, natomiast aplikacja IKO zostanie ograniczona do wypłat z bankomatów, płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych za pomocą Blik. Bez przerwy i przeszkód mają działać "wszystkie karty, w tym najpopularniejsza karta debetowa PKO Ekspres".
Polski Ład do poprawki przed wejściem w życie. Witucki: Trzeba przeżyć pierwszy kwartał
Bank Pekao
Bank Pekao również przewidział przerwę techniczną na ten weekend - wynika ona z przeniesienia do baz firmy klientów z przejętego niedawno Idea Banku. Utrudnienia potrwają w sobotę od godz. 15.00 do niedzieli do godz. 12.00. W tym czasie niedostępne będą serwis internetowy Pekao24, aplikacja PeoPay, Pekao24Makler oraz platforma eTrader Pekao.
Od piątku od godz. 22.00 do godz. 6.00 w poniedziałek wyłączony będzie internetowy PekaoBiznes24, aplikacja mobilna i usługa Pekao Connect. Normalnie działać będą płatności kartami w sklepach stacjonarnych i wypłaty z bankomatów.
"W tym czasie nie zrealizujesz też transakcji z wykorzystaniem kodów Blik oraz płatności internetowych Pay-by-link ani płatności internetowej kartą z potwierdzeniem autoryzacji w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Nie skorzystasz z usług infolinii banku, z wyjątkiem możliwości zastrzeżenia karty" - napisano w komunikacie Banku Pekao.
Santander Bank Polska
Santander Bank Polska zapowiedział, że w piątek od godz. 22.00 do godz. 9.00 będzie pracować nad usprawnieniem aplikacji i bankowości internetowej. Z tego powodu klienci nie będą mieć dostępu do Blika, przelewów natychmiastowych i Kantoru Santander. Nie będą mogli też zapłacić za zakupy z wykorzystaniem opcji Przelewy24.
Od godz. 23.00 w piątek nie będzie też możliwe zalogowanie się do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej.
ING Bank Śląski
ING Bank Śląski zaplanował prace w nocy z soboty na niedzielę. Potrwają one od godz. 0.00 do godz. 5.30. W tym okresie należy spodziewać się utrudnień związanych z realizacją płatności internetowych kartami z dodatkowym uwierzytelnieniem (3DSecure), aktywowaniem kart, zmieniać limitów transakcyjnych i nadawać kodów PIN, wykonaniem przelewu z rachunku karty kredytowej oraz realizacją operacji na kartach w bankowości elektronicznej.
Dodatkowy problem dla klientów ING Bank Śląski to niedostępne wpłatomaty. Chwilowe przerwy mają nastąpić w nocy z soboty na niedzielę (od godz. 0.00 do godz. 3.00) oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek (od godz. 1.30 do 4.00).
mBank
mBank planuje prace serwisowe z soboty na niedzielę. Potrwają one od godz. 2.00 do godz. 8.30. W tym czasie klienci nie zapłacą kartą i nie wypłacą gotówki z bankomatu. Od godz. 2.00 do godz. 10.10 wyłączona zostanie możliwość opłacania zakupów w internecie.
Od godz. 2.00 do godz. 10.10 klienci mBanku nie będą mogli się zalogować na swoje konto w internecie, jak również w aplikacji mobilnej. Dodatkowo od godz. 1.30 do godz. 11 nie złożą żadnego wniosku. "Prosimy, wszystkie ważne przelewy zleć wcześniej. Jeśli masz plany na weekend, najlepiej wypłać gotówkę" - napisała firma w oświadczeniu.
BNP Paribas
BNP Paribas przewidział prace od godz. 21.00 do godz. 23.59 w piątek. W tym czasie niedostępne będą serwisy GOonline Biznes, GOmobile Biznes, GOconnect Biznes (Host to Host). Dobra wiadomość jest taka, że płatności kartą i dostęp do bankomatów w tym okresie będzie zapewniony.
Bank Millennium
W przypadku Banku Millennium prace przewidziano w nocy z piątku na sobotę. Od godz. 0.00 do godz. 6.00 niedostępne będą płatności zbliżeniowe Blik.
Getin Bank
Klienci Getin Banku od godz. 23.30 w piątek do godz. 8.30 w sobotę będą musieli zmagać się z brakiem dostępu do bankowości internetowej i bankowości mobilnej.
Idea Bank
Klienci Idea Banku, ze względu na migrację danych do serwisów Banku Pekao, będą musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Serwisy Idea Banku przestały działać już w piątek o godz. 16.00. "Po tej godzinie nie zrealizujesz dyspozycji zarówno w bankowości internetowej Idea Cloud, aplikacji mobilnej, jak i na infolinii Idea Banku S.A. oraz w placówkach banku" - przekazała firma.
Natomiast od poniedziałku od godz. 8.00 dotychczasowi klienci Idea Banku będą mogli logować się do serwisów Banku Pekao. Z nowych kart będą mogli korzystać już w niedzielę.
Czytaj także: Polacy coraz częściej "dają na tacę", płacąc kartą. Ofiaromaty w kościołach znakiem czasów
BOŚ Bank
BOŚ Bank przewidział prace od godz. 22.00 w piątek do godz. 18.00 w sobotę. W tym okresie niedostępne będą system i aplikacja mobilna BOŚBank24, usługa mojeID oraz TeleBOŚ będą niedostępne.
Bank Pocztowy
Bank Pocztowy szykuje prace na niedzielę - potrwają one od godz. 4.00 do godz. 8.00. W tym okresie mogą wystąpić problemy z dokonaniem transakcji kartą w internecie z usługą 3D Secure wymagającą uwierzytelnienia poprzez kod SMS.
Nest Bank
Nest Bank planuje prace w nocy z soboty na niedzielę od godz. 0.30 do 5.00. W tym okresie nie będzie można zalogować się do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej.
Toyota Bank
W przypadku Toyota Bank od godz. 10.00 do godz. 14.00 w niedzielę mogą wystąpić tymczasowe problemy z dostępem do systemu bankowości elektronicznej, automatycznego serwisu telefonicznego i usług tzw. szybkich płatności.