W 2009 r. do spłaty jest 64 mld euro długu zagranicznego - NBP (opis)
18.5.Warszawa (PAP) - Zadłużenie zagraniczne przypadające do
spłaty w 2009 roku wynosi 63,9ámldáeuro, z czego 46,1 mld euro to
zadłużenie o terminie pierwotnym do 1 roku - podał...
18.05.2009 | aktual.: 18.05.2009 14:39
18.5.Warszawa (PAP) - Zadłużenie zagraniczne przypadające do spłaty w 2009 roku wynosi 63,9ámldáeuro, z czego 46,1 mld euro to zadłużenie o terminie pierwotnym do 1 roku - podał NBP w komunikacie.
17,8ámldáeuro to część długoterminowego zadłużenia zagranicznego z terminem wymagalności do 1 roku, tj. do spłaty w 2009 r.
"Największa część zadłużenia zagranicznego (33,5 mld euro, tj. 52,4 proc. całości) przypadająca do spłaty w 2009 r. to zadłużenie sektora przedsiębiorstw. Krótkoterminowe zadłużenie polskich przedsiębiorstw wynika przede wszystkim z otrzymanych kredytów handlowych czyli odroczonych płatności za import towarów i usług" - napisał NBP.
"Tego typu zadłużenie będzie się zmniejszać wraz ze spadkiem wymiany handlowej z zagranicą, powodując odpływ kapitału za granicę. Pozostała część zadłużenia w głównej mierze dotyczy spłat otrzymanych kredytów i pożyczek (12,0ámld euro). W tej kwocie największy udział miały kredyty długoterminowe otrzymane od udziałowców zagranicznych, których spłaty przypadają w 2009 r." - napisał NBP.
Zadłużenie zagraniczne sektora rządowego przypadające do spłaty w 2009 r. wyniosło 4,7ámldáeuro.
"Wynika ono głównie z konieczności wykupu papierów wartościowych wyemitowanych na rynki zagraniczne. Wykup tych papierów przypadł w pierwszym kwartale 2009 r. i rząd, zgodnie z harmonogramem, obligacje te wykupił pozyskując środki w drodze emisji nowych obligacji na rynki zagraniczne. Jednocześnie w I kwartale 2009 r. rząd dokonał obsługi zobowiązań kredytowych wobec wierzycieli zrzeszonych w Klubie Paryskiem" - napisał NBP.
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA BEZPIECZNE
NBP podał w dokumencie, że źródła finansowania długu pozostają stabilne.
"Z dużym prawdopodobieństwem należy przyjąć, że organizacje międzynarodowe nie zmniejszą swojego zaangażowania w finansowanie polskiej gospodarki. Oznacza to, że 36,1 mld euro, tj. 56,5 proc. zadłużenia zagranicznego zostanie zrolowana przez wymienionych wierzycieli" - napisał NBP.
"Z pozostałej części zadłużenia zagranicznego przypadającego do spłaty w 2009 r. największą pozycję stanowią otrzymane kredyty handlowe (odroczone płatności za import) w wysokości 11,0 mld. Przewidywane w 2009 r. ograniczenie wymiany handlowej z zagranicą będzie skutkowało zmniejszeniem otrzymanych kredytów handlowych. Jednak w sytuacji recesji w głównych gospodarkach światowych, zagraniczni eksporterzy będą zmuszeni do dalszego finansowania polskich importerów, co powinno sprzyjać ograniczeniu spadku otrzymanych kredytów handlowych" - napisał NBP.
Z szacunków NBP wynika, że kwota niezrolowanego zadłużenia zagranicznego przy założeniu, że kredyty handlowe zmniejszą się o 1/3, a pozostałe zadłużenie nie zostanie zrolowane, wyniesie 24,1ámld euro, co stanowi 54,6 proc. wielkości rezerw walutowych NBP oraz 6,7 proc.áPKB.
"Przyjmując, że kredyty handlowe pozostaną na niezmienionym poziomie to kwota niezrolowanego zadłużenia zagranicznego wyniesie 27,8 mld euro, co stanowi 62,9 proc. wielkości rezerw walutowych NBP oraz 7,8 proc.áPKB. Zaprezentowane powyżej scenariusze można oceniać jako pesymistyczne w świetle wstępnych danych bilansu płatniczego za pierwsze trzy miesiące 2009 r. Wskazują one, że w przypadku banków i sektora przedsiębiorstw napływ nowych środków w zasadzie zrównoważył wymagane w tym okresie spłaty zadłużenia" - napisał NBP.
"Uwzględnienie w analizie wymienionych powyżej źródeł finansowania istotnie ograniczy potencjalny udział rezerw walutowych NBP w obsłudze zadłużenia zagranicznego" - dodano w notatce. (PAP)
map/ jtt/