Trwa ładowanie...
d2knl2p
d2knl2p
wydarzenia

W Bahrajnie wojsko strzela do protestujących, są ranni

18.02. Manama (PAP/Reuters,AFP,AP) - Bahrajńskie wojsko użyło ostrej amunicji, by rozpędzić piątkowe antyrządowe protesty w pobliżu Placu Perłowego w Manamie - poinformował były...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2knl2p

18.02. Manama (PAP/Reuters,AFP,AP) - Bahrajńskie wojsko użyło ostrej amunicji, by rozpędzić piątkowe antyrządowe protesty w pobliżu Placu Perłowego w Manamie - poinformował były szyicki deputowany, na którego powołuje się agencja Reutera. Do szpitali trafiło co najmniej 20 osób.

Według Dżalala Firuza z opozycyjnego ruchu szyitów Al-Wifak, który w czwartek wycofał się z parlamentu, siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego przeciwko uczestnikom marszów ku czci zabitych podczas poprzednich protestów.

Według Firuza, gdy demonstrujący dotarli na Plac Perłowy, który od czwartku kontrolowany jest przez wojsko, oddziały użyły przeciwko nim ostrej amunicji. Inni świadkowie twierdzą, że strzelała policja.

d2knl2p

Wcześniej tego dnia w wiosce Sitra na południe od Manamy kilkanaście tysięcy szyitów uczestniczyło w pogrzebie trzech ofiar czwartkowych zamieszek. "Naród chce upadku tego reżimu" - skandowano.

W nocy ze środy na czwartek na Placu Perłowym zlikwidowano siłą powstałe tam obozowisko demonstrantów antyrządowych. Policja i wojsko znienacka zaatakowały manifestujących, zgromadzonych od poniedziałku na placu. Część z nich spała w namiotach, gdy policja i wojsko rozpoczęły atak. Zginęły co najmniej cztery osoby, a ponad 230 odniosło obrażenia.

Po krwawej pacyfikacji opozycja Bahrajnu ogłosiła wycofanie swych 18 posłów z 40-osobowej Izby Reprezentantów i wezwała rząd do dymisji.

Szyicka większość w tym królestwie, stanowiąca ok. 70 proc. ludności, uskarża się, że jest dyskryminowana przez rządzącą dynastię sunnicką.

Bahrajn, w którym stacjonuje amerykańska V Flota, uważany jest przez swoich sojuszników - Arabię Saudyjską i USA - za zaporę przed wpływami szyickiego Iranu w regionie.(PAP)

jhp/ kar/ asa/

d2knl2p

Podziel się opinią

Share
d2knl2p
d2knl2p