Trwa ładowanie...

W dużych miastach 5-7 tys. zł za m kw. nowego mieszkania

W Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu na rynku pierwotnym pod koniec ubiegłego roku dominowały mieszkania w cenach 5-7 tys. zł za m kw. - podają eksperci. W Warszawie ponad połowa nowych mieszkań była oferowana drożej - od 7 do 9 tys. zł za m kw.

W dużych miastach 5-7 tys. zł za m kw. nowego mieszkaniaŹródło: Jupiterimages
dbqesme
dbqesme

Z najnowszej edycji raportu "Pierwotny rynek mieszkaniowy", opracowanego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson za IV kwartał 2011 r. wynika, że na tle innych miast Warszawa jest liderem, jeśli chodzi o ceny mieszkań. Tylko 0,3 proc. nowych mieszkań w stolicy jest w cenie do 5 tys. zł za m kw. W cenie powyżej 15 tys. zł za m kw. w Warszawie było aż 3,7 proc. lokali, podczas gdy np. we Wrocławiu - 0,4 proc.

Zdaniem analityków tak wysoki poziom cen w stolicy można uznać za efekt zarówno cen działek deweloperskich, które w Warszawie osiągają najwyższe poziomy oraz również wyższych kosztów robocizny. W rozpatrywanej grupie miast największą część całej podaży, więcej niż jedną trzecią, tanie lokale mieszkalne stanowią w Gdańsku, gdzie lokale w cenie do 5 tys. zł stanowią 35,4 proc. oferty deweloperskiej. Najbardziej jednorodna oferta występuje z kolei w Poznaniu, gdzie mieszkania w cenie od 5 do 7 tys. zł za m kw. stanowią 78,9 proc. oferty oraz we Wrocławiu, gdzie takie lokale stanowią 75 proc. oferty.

Według pełnomocnika zarządu w firmie Emmerson Jarosława Skoczenia taka sytuacja jest wynikiem strategii deweloperów, którzy koncentrują się na budowie mieszkań, które najłatwiej sprzedać. - Już od jakiegoś czasu największym zainteresowaniem klientów cieszą się tzw. mieszkania kompaktowe - zazwyczaj 2- lub 3- pokojowe, ustawne lokale o niewielkim metrażu - powiedział PAP Skoczeń.

Dodał, że lokale takie mają zazwyczaj średni standard i co najważniejsze - relatywnie niskie ceny. Przedstawiciele branży mają świadomość, że mieszkania, których ceny będą przewyższać najpopularniejszy w danym mieście przedział cenowy, mogą mieć problem ze znalezieniem nabywców.

dbqesme

Potwierdza to Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - To prawda, deweloperzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, których nie stać na większe, droższe mieszkania, dostosowują do tego swoje projekty - powiedział PAP Bielecki.

Dodał, że kryzys wymusił oszczędzanie, ale często dzieje się to kosztem pogorszenia standardu lokali.

Według agencji Emmerson średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym w czwartym kwartale 2011 r. wyniosły w Warszawie 8,5 tys. zł z m kw., w Krakowie 6,9 tys. zł za m kw., w Poznaniu - 6,5 tys. zł za m kw., we Wrocławiu - 6,4 tys. zł za m kw., a w Gdańsku - 6,3 tys. zł za m kw.

dbqesme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbqesme