Trwa ładowanie...

W Elblągu 100-procentowa podwyżka czynszów

Prawie 100-proc. podwyżkę czynszu w mieszkaniach komunalnych od 1stycznia 2013 roku, ale także ulgi z tytułu niskiego dochodu oraz ze względu na stan techniczny lokali przegłosowali we wtorek radni miejscy w Elblągu, przyjmując Nowy Program Mieszkaniowy.

Share
W Elblągu 100-procentowa podwyżka czynszów
Źródło: Jupiterimages
d4f3gan

Prawie 100-proc. podwyżkę czynszu w mieszkaniach komunalnych od 1 stycznia 2013 roku, ale także ulgi z tytułu niskiego dochodu oraz ze względu na stan techniczny lokali przegłosowali we wtorek radni miejscy w Elblągu, przyjmując Nowy Program Mieszkaniowy.

Aktualnie stawka bazowa czynszu wynosi 4,14 zł za m kw., natomiast od 1 stycznia 2013 roku stawka wzrośnie do 8,09 zł za m kw.

Jak przekonuje rzeczniczka urzędu miasta Anna Kleina, podwyżka czynszów obowiązywać będzie dopiero od początku 2013 roku, ale przegłosowane przez radnych we wtorek ulgi w sposobie naliczania opłat czynszowych dla najbardziej potrzebujących wejdą w życie już pod koniec marca bieżącego roku.

d4f3gan

Od stawki bazowej odliczane będą ulgi ze względu na stan techniczny mieszkania oraz z tytułu niskich dochodów najemców. Przewidziano także dodatkowe opłaty dla najemców, których lokale mają lepszy standard.

Np. w przypadku czynszu za lokal w suterenie stawka bazowa zostanie pomniejszona o 15 proc., a w czynszu za lokal, który znajduje się na trzeciej lub wyższej kondygnacji budynku z windą, stawka bazowa zostanie powiększona o 2 proc.

Na największe ulgi w opłatach za mieszkanie mogą liczyć osoby, które mieszkają w lokalach komunalnych z toaletą poza budynkiem, a także w lokalach przeznaczonych do rozbiórki. W takich przypadkach stawki bazowe czynszu będą pomniejszone odpowiednio o 20 proc. i 25 proc. Najemcy, których mieszkania znajdują się w małych budynkach (do siedmiu lokali) będą musieli płacić stawkę bazową czynszu powiększoną o 10 proc.

Mieszkańcy lokali komunalnych będą mogli skorzystać z ulg dochodowych. Np. 40-procentową obniżkę czynszu otrzyma rodzina, w której dochód na osobę nie przekroczy 618 zł brutto, a 20-proc. ulgę otrzyma rodzina, w której dochód na osobę mieści się pomiędzy 728 zł a 1 tys. 92 zł brutto.

d4f3gan

Nowy system opłat zakłada także oddłużenie mieszkań komunalnych. Jeśli lokator będzie regularnie płacił czynsz, może liczyć na umorzenie nawet 70 proc. należności głównej. Najemca będzie mógł także odpracować dług. Stawka za godzinę ma wynosić od 5 zł do 13 zł. Zarząd Budynków Komunalnych może zaoferować dłużnikowi pracę przy pielęgnacji zieleni, przy sprzątaniu albo roznoszeniu korespondencji.

W Elblągu jest 8,3 tys. lokali komunalnych, zadłużenie najemców wynosi wynosi 33,3 mln zł.

d4f3gan

Podziel się opinią

Share
d4f3gan
d4f3gan