Trwa ładowanie...
d3w28fb

W I poł. '10 zbankrutowało 365 przedsiębiorstw wobec 325 w I poł. '09 - Euler Hermes

05.07. Warszawa (PAP) - W pierwszym półroczu 2010 roku polskie sądy ogłosiły wg. danych zebranych na początku lipca upadłość 368 przedsiębiorstw, wobec 325 upadłości polskich firm...
Share
d3w28fb

05.07. Warszawa (PAP) - W pierwszym półroczu 2010 roku polskie sądy ogłosiły wg. danych zebranych na początku lipca upadłość 368 przedsiębiorstw, wobec 325 upadłości polskich firm zanotowanych w I półroczu 2009 roku - wynika z badania Euler Hermes.

"Dynamika wzrostu liczby upadłości obecnie spowolniła, ale nie spodziewajmy się wyraźnej poprawy - spadku ich liczby" - napisano w komunikacie. Autorzy badania zaznaczają, że dane mogą ulec korekcie wraz z publikacją kolejnych orzeczeń.

Autorzy badania zwracają uwagę na spadek dynamiki liczby upadłości dużych firm i utrzymującą się dynamikę wzrostu liczby bankructw w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

d3w28fb

"W II kwartale nastąpiła zmiana tendencji - nie przybywa już tak dynamicznie liczba upadłości firm dużych, wzrost ten utrzymuje się natomiast w sektorze MSP. Świadczy o tym m.in. porównanie łącznego obrotu dziesięciu największych bankrutów: w I kwartale wynosił on 2,25 mld złotych, podczas gdy w II kwartale suma ta zamknęła się na kwocie 1,4 mld złotych" - napisano.

"Nie oznacza to, iż duże firmy nie są zagrożone upadłością, ale widać już efekty podjętych działań restrukturyzacyjnych. Ze względu na skalę działalności mają one mocniejszą pozycję przetargową (niż firmy MSP) w kwestii negocjacji prowadzących do zmniejszania kosztów - obniżenia marż swoich dostawców, jak i odbiorców. Te działania dostosowawcze odbiły się w części właśnie na wynikach firm z sektorach MSP. Duże firmy także zazwyczaj jako pierwsze znajdują nowe obszary, rynki gdzie wzrost jest możliwy" - dodano. (PAP)

fdu/ jtt/

d3w28fb

Podziel się opinią

Share
d3w28fb
d3w28fb