W III jednakowe szanse na utrzymanie stóp proc., jak i na podwyżkę - Chojna-Duch, RPP (opis)

- W marcu szanse na utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie, jak i na podwyżkę są jednakowe - oceniła w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

- W marcu szanse na utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie, jak i na podwyżkę są jednakowe - oceniła w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

- W marcu nie można wykluczyć zarówno utrzymania obecnego poziomu stóp procentowych, jak i ich podwyżki - powiedziała PAP Chojna-Duch.

- RPP działa patrząc na inflację w średnim i długim okresie. Rada będzie także obserwowała sytuację w otoczeniu polskiej gospodarki, ceny surowców oraz perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce i perspektywy kształtowania się przyszłej inflacji - dodała.

Decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 1-2 marzec.Komentując styczniowy odczyt inflacji na poziomie 3,8 proc. rdr, Chojna-Duch podkreśliła, że ma on charakter podażowy i istotne będzie jego przełożenie na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych.

- Wzrost inflacji w styczniu do 3,8 proc. rdr nie jest zaskoczeniem dla RPP, Instytut Ekonomiczny NBP prognozował ją bowiem na poziomie 3,7 proc. Jest to odczyt wysoki, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych. Wynika on w głównej mierze ze wzrostu cen nośników energii oraz cen żywności i napojów bezalkoholowych, czyli inflacja ma charakter głównie podażowy. Istotne będzie jak ten wzrost cen w styczniu przełoży się na oczekiwania inflacyjne - powiedziała.

- Styczniowy poziom CPI jest zgodny z sytuacją na świecie - dodała.

Inflacja w styczniu wyniosła 3,8 proc. rdr wobec 3,1 proc. miesiąc wcześniej, a w porównaniu z grudniem 2010 r. ceny wzrosły o 1,2 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 3,4 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,8 proc.

W ocenie członka RPP w styczniu doszło także do wzrostu inflacji bazowej, jednak w mniejszym stopniu niż CPI.

- W styczniu także wzrosła inflacja bazowa, jej roczny wskaźnik wyniósł ok. 2 proc. - uważa Chojna-Duch.

- Inflacja w styczniu mogła się znaleźć w górnych pasmach tegorocznych szczytów CPI, w marcu GUS przeszacuje koszyk inflacyjny, co zwykle oznacza korektę w dół inflacji za poprzednie miesiące. W drugiej połowie rok roczny wskaźnik inflacji zacznie się już obniżać - dodała.

Inflacja bazowa w grudniu 2010 roku, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 1,6 proc. rdr.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)