Trwa ładowanie...
d3y4y9s

W IV przeważyła niepewność RPP o PKB, finanse publiczne, kurs i inflację

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła na
kwietniowym posiedzeniu stopy procentowe na niezmienionym
poziomie, biorąc pod uwagę niepewność dotyczącą perspektyw wzrostu
PKB, sytuacji finansów publicznych oraz kursu PLN i ich wpływu na
inflację - wynika z minutes.

d3y4y9s
d3y4y9s

Na kwietniowym posiedzeniu RPP nie złożono wniosku o zmianę parametrów polityki pieniężnej, Rada pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

"Członkowie Rady byli zgodni, że niepewność odnośnie do perspektyw ożywienia gospodarczego w Polsce i na świecie, a także sytuacji finansów publicznych oraz kształtowania się kursu złotego i ich wpływu na inflację uzasadniały pozostawienie stóp procentowych NBP na bieżącym posiedzeniu na niezmienionym poziomie" - napisano w minutes.

Ponadto część członków Rady wskazywała, że za utrzymaniem stóp NBP na niezmienionym poziomie przemawia również bardzo niski poziom realnych stóp procentowych.

"Większość członków Rady podtrzymała przy tym ocenę, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego w średnim okresie jest wyższe od prawdopodobieństwa ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego" - napisano.

d3y4y9s

Niektórzy członkowie RPP zwracali uwagę, że obniżenie obecnie stóp procentowych do zbyt niskiego poziomu może następnie wymagać relatywnie szybszego i silniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej w celu stabilizacji inflacji na poziomie celu inflacyjnego.

"Ponadto wskazywano, że zbyt silne obniżenie stóp procentowych może - w przypadku dalszego pogorszenia koniunktury lub stagnacji gospodarczej - ograniczyć możliwość obniżenia stóp procentowych w przyszłości w celu wspierania wzrostu gospodarczego w Polsce" - napisano.

O RYZYKU DEPRECJACJI KURSU PLN

Członkowie RPP, analizując kształtowanie się kursu walutowego zwracali uwagę na zahamowanie wcześniejszej deprecjacji złotego. Podkreślali jednocześnie wpływ wcześniejszego osłabienia złotego na wzrost inflacji. Ich zdaniem zmiany kursu walutowego pozostają głównym czynnikiem ryzyka dla stabilności cen.

d3y4y9s

"Zwracano przy tym (...) uwagę, że kształtowanie się kursów walut gospodarek wschodzących, w tym kursu złotego, zależy obecnie w dużym stopniu od zmian awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych" - napisano w minutes.

"Ponadto niektórzy członkowie Rady podkreślali, że odsunięcie w czasie włączenia złotego do mechanizmu kursowego ERM II może oddziaływać w kierunku osłabienia kursu. Zwracali oni również uwagę, że czynnikiem zwiększającym ryzyko deprecjacji złotego może być także gorsza od wcześniej oczekiwanej sytuacja finansów publicznych" - dodano.

Dodatkowo wskazywano, że przyznanie Polsce dostępu do środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego może sprzyjać stabilizacji kursu i pośrednio ułatwić pozyskanie środków na finansowanie deficytu budżetowego i długu publicznego na rynkach zagranicznych oraz obniżyć koszty obsługi długu.

d3y4y9s

SPEŁNIENIE KRYT. FISKALNEGO W NAJBLIŻSZYCH LATACH MOŻE BYĆ UTRUDNIONE

Członkowie RPP omawiając sytuację w sektorze finansów publicznych wskazywali, że deficyt tego sektora w 2008ároku był znacznie wyższy od zakładanego przez rząd w Programie Konwergencji z grudnia 2008ároku. Zwracano uwagę, że spełnienie kryterium fiskalnego z Maastricht w najbliższych latach może być utrudnione.

"Odnosząc się do perspektyw spełnienia kryterium fiskalnego z Maastricht, oceniano, że w związku z silnym pogorszeniem koniunktury gospodarczej w Polsce wielkość deficytu sektora finansów publicznych w relacji do PKB może istotnie wzrosnąć w latach 2009 i 2010" - napisano w minutes.

Zdaniem RPP niepewność dotycząca sytuacji fiskalnej, zarówno w odniesieniu do budżetu państwa, jak i pozostałych jednostek sektora finansów publicznych, utrudnia ocenę jej wpływu na perspektywy inflacji w Polsce.

d3y4y9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4y9s