Trwa ładowanie...

W niedzielę sklepy zamknięte. Podpowiadamy, gdzie zrobisz zakupy

Niemal we wszystkie niedziele w kwietniu sklepy są zamknięte. Normalnie pracować będą dopiero w ostatni weekend miesiąca. To jednak nie oznacza, że zakupów w ogóle nie uda się zrobić.

W niedzielę sklepy zamknięte. Podpowiadamy, gdzie zrobisz zakupyŹródło: Pixabay.com
d4e75j9
d4e75j9

W tym miesiącu zrobimy zakupy tylko w jedną niedzielę 29 kwietnia. Standardowo byłyby dwie, ale pierwsza wypadała w Wielkanoc i dlatego sklepy musiały być zamknięte. Obecna jest już ustawowo objęta zakazem handlu.

Są jednak pewne wyjątki, które sprawią, że osoby, którym np. zabrakło mąki na niedziele ciasto lub masła do śniadania, znajdą miejsca, gdzie kupią potrzebne produkty.

Przede wszystkim zakaz nie obejmie punktów, w których to właściciel staje za ladą. Tak więc można się spodziewać, że część, zwłaszcza tych małych, osiedlowych sklepów będzie w niedzielę czynna.

d4e75j9

Dodatkowo na podobnych warunkach zakupy będzie można zrobić w sklepach franczyzowych, takich jak Żabka. Franczyzobiorcy jednak sami decydują o dostępności ich placówek w niedzielę.

Jak informowaliśmy w finansach WP, niedzielny handel dozwolony jest także w piekarniach i cukierniach, w kwiaciarniach i sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych oraz stacjach benzynowych.

Sklepy już szukają sposobów na obejście zakazu handlu:

Zakupy będzie można zrobić też na dworcach. Oferta może zaskoczyć, bowiem tę lukę wykorzystują pomysłowi przedsiębiorcy. Choć większość sklepów w galeriach handlowych będzie musiała być zamknięta, są już takie, które zakaz handlu mogą mieć za nic i funkcjonować normalnie.

d4e75j9

Przykład dała już trójmiejska Metropolia. W centrum - ze względu na pobliski przystanek kolejowy - przygotowano poczekalnię i kasy biletowe, a zarządca wprost potwierdził, że obiekt pełni funkcje dworca.

Choć większość marketów, hipermarketów czy dyskontów będzie w niedzielę nieczynna. Niektóre znalazły sposób na otwarcie. W tym m.in Biedronka – kilka sklepów tej sieci zlokalizowanych jest właśnie przy stacjach kolejowych.

Działaś mogą więc dwie placówki handlowe w stolicy - na dworcach Warszawa Centralna i Wschodnia - oraz po jednej w Krakowie, Poznaniu i Grudziądzu. Niedawno dołączyły do nich dwie kolejne - w Świeciu i Wrocławiu.

d4e75j9

Zakaz handlu obowiązuje od 1 marca 2018. Jednak z roku na rok będzie poszerzany. Sklepy będą zamykane stopniowo. Na początek zakaz nie obowiązuje w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2019 r. już tylko jedna niedziela – ostatnia - będzie handlowa. Od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu będzie całkowity.

Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4e75j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e75j9