W oczekiwaniu na dane o polskim PKB - komentarz walutowy
Konferencja OPEC nie zmniejszyła wydobycia ropy naftowej na świecie. Dane makroekonomiczne z Niemiec wpisały się w oczekiwania rynków zatem, nie zmieniły niemal nic w kursach walut. UE nie ukarała państw za przekroczenie limitu długu. W Szwajcarii odbędzie się referendum w sprawie zwiększenia rezerw złota, aczkolwiek liczba zwolenników tej idei szybko topnieje.
W czwartek odbyło się posiedzenie państw zrzeszonych w OPEC. Kraje te debatowały nad propozycją zmniejszenia wydobycia ropy naftowej w celu podniesienia cen na rynkach światowych. Produkcja została utrzymana. Co było powodem tej decyzji? Najprawdopodobniej była to niechęć do podbijania zysków z produkcji państw niebiorących udziału w pracach stowarzyszenia, których to udział w globalnej produkcji wciąż wzrasta. Efektem tej decyzji były dalsze spadki cen ropy. Jaki to będzie miało wpływ na gospodarkę i waluty? Ceny ropy z pewnym opóźnieniem przekładają się na ceny paliw. Są one oczywiście wyrażone w dolarach, więc mocny dolar zmniejsza zasięg tego ruchu. Bezpośrednim efektem dla Polski powinno być przedłużenie deflacji, gdyż niższe koszty transportu obniżają cenę większości dóbr. Pozostaje pytanie, czy przedłużająca się deflacja skłoni RPP do obniżki stóp. Najbliższe posiedzenie odbędzie się już w przyszłym tygodniu. Analitycy oczekują niezmieniania wysokości stóp, jednakże gdyby doszło do obniżki, z
pewnością osłabi to złotego względem innych walut.
Wczorajsze dane makro nie przyniosły niespodzianek. W Niemczech stopa bezrobocia nie zmieniła się i w dalszym ciągu wynosi 6,6%. Inflacja z kolei zgodnie z oczekiwaniami spadła do 0,6%. Biorąc pod uwagę wspomnianą sytuację na rynku ropy, spadek inflacji nie powinien dziwić.
Unia Europejska ponownie pokazuje, jak wiele są warte jej groźby. Włochy i Francja mają poważne problemy z osiągnięciem kryteriów z Maastricht. Jaka jest zatem kara? Kraje te same mają powiedzieć, jak chcą zmniejszyć zadłużenie. Jak widać twarde zasady obowiązują, ale co najwyżej Cypr. Duży może więcej.
Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:00 - Polska - PKB.
Dzisiaj poznamy jedne ważne dane, aczkolwiek zanosi się, że będą one naprawdę istotne. Rano poznaliśmy wskaźnik koniunktury dla naszego kraju. Wzrósł on o ponad 2 punkty do 155,4 pkt i jest to dobra prognoza dla danych o PKB.
Warto wspomnieć o szwajcarskim referendum mającym się odbyć w ten weekend. Sondaże uspokajają zszargane już wystarczająco mocno nerwy kredytobiorców frankowych. Wedle ostatnich danych przeciwnicy zwiększania rezerw złota mają już 10 punktów procentowych przewagi, co pozwala ze spokojem patrzeć na wynik referendum.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 28.08.2014 do 28.11.2014
Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł ponownie w trend boczny. Mamy obecnie silny ruch w dół ale w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 28.08.2014 do 28.11.2014
Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN po próbach przebicia maksimów . Ostatnie próby trwałego przebicia poziomu 3,5100, który był maksimum ostatniego trendu bocznego, okazały się nieskuteczne. Oporem dla ruchów w górę oprócz wspomnianego 3,5100 jest 3,5250, czyli ostatnie maksimum lokalne.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 28.08.2014 do 28.11.2014
Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy. Kurs znajduje się obecnie przy dolnym ograniczeniu formacji w okolicach 3,3500. W przypadku dalszego ruchu w górę oporem są ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 28.08.2014 do 28.11.2014
Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2800, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA