W oczekiwaniu na impuls
Kolejny raz inwestorzy rozpoczęli handel na GPW w oczekiwaniu na rozstrzygnięcia, jakich od dłuższego czasu wypatrują, spoglądając na zagraniczne parkiety. Te od rana lekko w Europie zniżkowały po spadkach indeksów azjatyckich, dyskontujących wczorajszą nieoczekiwaną podwyżkę stóp procentowych w Chinach.
Zmienność rynku pozostawiała jednak wiele do życzenia, a główne warszawskie barometry po symbolicznych wzrostach na otwarciu handlu szybko śladem zachodnioeuropejskich rynków cofnęły się w ujemne strefy. Popołudniowa odsłona notowań przyniosła nieznaczną poprawę nastrojów, mimo iż wystąpieniu szefa FED-u za oceanem towarzyszyło powolne osuwanie tamtejszych indeksów. Pomimo tego przy pomocy fixingu na zamknięcie WIG20 zdołał powrócić jako jedyny indeks ponad kreskę. Ostatecznie wskaźnik blue- chipów zanotował symboliczny wzrost o 0,16 procent. Z kolei WIG stracił 0,11 procent przy obrotach, które przekroczyły 1,1 miliarda złotych.
W gronie największych spółek zdecydowanym liderem, zyskującym momentami nawet 4 procent, okazały się akcje BRE Banku, który to pochwalił się przed sesją wyraźnie lepszymi od oczekiwań wynikami finansowymi swojej działalności w czwartym kwartale ubiegłego roku. Mimo zapowiedzi spółki o niewypłacaniu dywidendy za ubiegły rok jego notowania pozytywnie wyróżniały się na tle rynku przez całą sesję. Wyraźnie mniej powodów do radości mieli posiadacze innych spółek z WIG20, z których jedynie akcjom KGHM, PKO BP, Pekao, BZWBK, PGNiG oraz PGE udało się powstrzymać utratę wartości. W grupie przecenionych znalazły się m.in. akcje PZU, Getinu, Cyfrowego Polsatu, PGE, Tauronu, Cyfrowego Polsatu, Polimexu oraz TVN. Przed jutrzejszą publikacją wyników kwartalnych nerwowo było od rana na akcjach PKNOrlen, później jednak bardziej zdecydowany popyt zdołał uspokoić sytuację.
Wśród spółek o średniej kapitalizacji powody do zadowolenia od rana mogli mieć akcjonariusze Kęt, które to zarobiły na czysto w ostatnim kwartale 2010 roku więcej niż rok wcześniej, nieznacznie przekraczając prognozy zarządu. Ostatecznie mimo dochodzącego do 5 procent wzrostu kursu finisz okazał się nieudany a wycena spadała o prawie jeden procent, chociaż spółka zapowiedziała wyższą dywidendę od 2013 roku.
Na szerokim rynku kolejną silną zwyżkę zaliczył Optimus, którego kurs znalazł się dzisiaj najwyżej od ponad trzech lat. Ma to związek z oczekiwaniami na spore zyski z planowanej w tym roku premiery gry, będącej kontynuacją znanego z przed kilku lat tytułu. Ponadto silnie zyskiwały między innymi kursy CIA, Cormaya, Monnari oraz Leny Lighting. Po ostatnich dynamicznych wzrostach w defensywie znalazły się papiery Millennium oraz Groclinu. Wciąż w niełasce znajdują się papiery Petrolinvestu, z którego wycofuje się kapitał po rozczarowaniu, jakie przyszło po rozwianiu nadziei na potwierdzenie znalezienia złoża ropy. Gorsze chwile przeżywają również spółki R. Karkosika, między innymi Boryszew, którego kurs słabnie po zapowiedziach kolejnej emisji akcji.
Sytuacja naszego rynku kolejny raz nie uległa zasadniczo zmianom. Sesja, podobnie jak kilka ostatnich, nie przyniosła wyznaczenia bardziej zdecydowanej tendencji, jednak relatywnie malejąca zmienność pozwala przypuszczać, że rozstrzygnięcia są coraz bliżej. Takim impulsem może być chociażby dzisiejsze wystąpienie szefa amerykańskiego Zarządu Rezerwy Federalnej, które - jak oczekują rynki - powinno przynieść potwierdzenie dalszego prowadzenia dotychczasowej polityki utrzymywania wysokiej płynności rynków finansowych. W przypadku WIG20 jako wstęp do negatywnego scenariusza należałoby uznać zejście barometru poniżej 2700 punktów z możliwym testem 2660 lub 2631 punktów. Pozytywny rozwój wypadków doprowadzić powinien z kolei do ataku na strefę 2766-2787 punktów. O wyborze któregoś ze scenariuszy zadecydują jak zawsze globalne przepływy kapitału w naszej części Europy.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |